Asset 1SWN

سفریۀ اعضای لویه‌جرگه مشورتی؛ زنان ۵۵ هزار و مردان ۳۳ هزار افغانی

Taliban__

شماری از اشتراک‌کننده‌گان لویه‌جرگۀ مشورتی صلح به شرط فاش‌نشدن نام‌های‌شان به سلام‌وطندار می‌گویند که در پایان روز سوم جرگه، برای هر اشتراک‌کنندۀ مرد، ۳۰ هزار افغانی و برای هر اشتراک‌کنندۀ زن، ۵۵ هزار افغانی سفرخرجی داده شده است.

رقم نهایی که از جمع‌وضرب امتیاز فرد-فرد اشتراک‌‎کننده‌گان زن و مرد به دست می‌آید، نشان می‌دهد که حکومت دست‌کم ۱۲۳ میلیون افغانی را برای اشتراک‌کنندگان این جرگه سفر خرجی داده است.

هرچند در مورد هزینۀ کلی برگزاری لویه جرگۀ مشورتی صلح پیش از این نقدونظرهای زیادی بیان شده ‌است، اما پرسش‌های مردم در مورد چه‌گونه‌گی مصرف ۳۳۰ میلیون افغانی تا هنوز بی‌پاسخ مانده است.

به گفتۀ اشتراک‌کننده‌گان جرگه مشورتی صلح، این امتیاز نظر به دوری ولایت، وضعیت امنیتی و شناخت اشتراک‌کننده‌گان با اعضای رهبری لویه‌جرگه مشورتی صلح، بیشتر می‌شده است.

کمیسیون برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح تا کنون آمار دقیقی از سفر خرجی اشتراک‌کننده‌گان ارایه نکرده است، اما حجت‌الله مجددی، رئیس مطبوعات واحد عملیاتی و سخنگوی این کمیسیون می‌گوید که تا کنون روند توزیع سفرخرجی اشتراک‌کننده‌گان ادامه دارد و آنان نمی‌توانند آمار دقیقی ارایه کنند.

به گفتۀ آقای مجددی، برای اشتراک‌کننده‌گانی که از ولایت‌های دوردست آمده‌اند، امتیاز بیشتری در نظر گرفته شده است.

آقای مجددی می‌گوید که آنان در حال توحید کارهای انجام شده‌اند و در پایان، گزارش کلی از کارکرد و مصارف جرگه را در اختیار رسانه‌ها قرار خواهند داد.

از سویی هم، مسئولان وزارت دولت در امور صلح می‌گویند که اکنون شریک‌ساختن هرگونه معلومات در باره مقدار دقیق امتیازی که اشتراک‌کننده‌گان جرگۀ مشورتی صلح به دست می‌آورند، پیش از وقت است.

ناجیه انوری، سخنگوی این وزارت می‌‌گوید، در این جرگه ۳ هزار و ۴۹۰ تن از سراسر کشور اشتراک کردند که از این میان، ۷۳۲ تن آنان زنان بوده‌اند.

شماری از شهروندان کشور می‌گویند، جرگۀ مشورتی صلح نمایشی بیش نبوده و تصمیم رهایی زندانیان را امریکایی‌ها از قبل گرفته‌اند.

کریم خرم، از نزدیکان حامد کرزی، رئیس‌جمهوری پیشین کشور نیز در برگۀ توییترش نوشته است که جرگۀ مشورتی صلح قطع‌نامۀ مناسب صادر کرد، اما پیش از پایان کار این جرگه، به جز ۱۶۵ زندانی، دیگران از بند رها شده بودند.

پیش از این نیز برگزاری جرگه و مصارف و مقدار پولی که برای برگزاری جرگۀ مشورتی صلح از سوی رئیس جمهور غنی اختصاص داده شده بود، با انتقاد تند شهروندان روبه‌رو شده بود. جرگۀ مشورتی صلح روز جمعه، هفدهم اسد با حضور ۳۴۰۰ تن برگزار گردید و تا روز یک‌شنبه، نوزدهم اسد ادامه داشت.

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام