محمد اسماعیل‌ خان، از اعضای رهبری جمعیت اسلامی مخالفت‌اش را با برگزاری کنگرۀ این حزب از سوی عطامحمد نور، اعلام کرد.

او برگزاری کنگرۀ جمعیت را غیرمعیاری، تقلبی و شخصی می‌خواند و از تمامی اعضای این حزب می‌خواهد که اقدامات اخیر برخی از اعضای جمعیت را تحریم کنند.

پنج‌شنبۀ گذشته مجمع عمومی جمعیت اسلامی افغانستان به رهبری سیدعنایت‌الله شاداب، به منظور انتخاب رئیس این حزب، در کابل برگزار شد. در این نشست که شماری از چهره‌های حزب جمعیت چون محمد اسماعیل خان، محمدیونس قانونی و شماری دیگر از اعضای جمعیت حضور داشتند، در نهایت عطامحمدنور، از سوی شرکت‌کننده‌گان با اکثریت آرا به‌ عنوان رئیس شاخۀ جداشدۀ این حزب گزینش شد.

محمد اسماعیل ‌خان امروز (دوشنبۀ، ۲ حمل/فروردین) در نشستی خبری در هرات می‌گوید که پیش از برگزاری کنگرۀ جمعیت اسلامی توسط عطامحمد نور در کابل، برای جلوگیری از نفاق‌افگنی و دو دسته‌گی جمعیت بسیار تلاش کرده است، اما اعضای شاخۀ جداشدۀ این حزب به سخنان او گوش فرا نداده‌اند.

به گفتۀ این عضو رهبری جمعیت اسلامی کسانی در کنگرۀ چند روز پیش شاخۀ جداشدۀ این حزب در کابل دعوت شده بودند که عضویت این حزب را ندارند و بر بنیاد درخواست‌های شخصی، دعوت شده بودند.

اسماعیل‌خان تأکید می‌کند و می‌گوید که تلاش دارند تا پس از برگزاری نشست ترکیه برای صلح افغانستان، با مشورۀ اعضای رهبری جمعیت اسلامی کنگرۀ این حزب دو باره برگزار شود. او می‌افزاید که دو دسته‌گی در جمعیت اسلامی سبب شد تا شماری از اعضای جمعیت در نشست مسکو دعوت نشوند.

موضع‌گیری اسماعیل خان در بارۀ برگزاری کنگرۀ جمعیت اسلامی در حالی صورت می‌گیرد که صلاح الدین ربانی، در نشست روز پنج‌شنبۀ این حزب شرکت نکرده بود. او شام همان روز با نشر اعلامیه‌یی، ایجاد شاخۀ جداشدۀ حزب جمعیت به رهبری عطامحمد نور را فاقد اعتبار حقوقی خواند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: