رسانه‌های پاکستانی، به تازگی گزارش داده اند که طرح ایجاد «گروه تماس منطقه‌ای» در باره‌ی افغانستان، به دلیل مخالفت پاکستان به حضور هند در این گروه، با بن‌بست روبه‌رو شده است.

روزنامه‌ی اکسپرس تریبون، نوشته که پاکستان مخالف حضور هند در ترکیب کشورهای عضو این گروه است. این روزنامه نوشته است: «نگرانی‌های دیرینه‌ی پاکستان مبنی بر این است ‌که هند ثبات در افغانستان را تضعیف می‌کند.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

شماری از آگاه مسائل سیاسی، می‌گویند که ایجاد گروه تماس منطقه‌ای به معضل سیاسی افغانستان رسیدگی و زمینه‌ی به‌رسمیت‌شناسی امارت اسلامی را فراهم را می‌کند. آن‌ها، می‌گویند که مخالفت پاکستان با مشارکت هند در ترکیب گروه تماس منطقه‌ای نمی‌تواند مانع ایجاد این گروه شود.

سید‌مقدم امین، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید: «پاکستان متعهد استراتیژیک امریکا در منطقه است؛ ولی تمام این حرکت‌های سیاسی به رقابت‌های سیاسی و جهانی بر می‌گردد. گفته می‌توانیم که می‌تواند مزاحم باشد ولی اگر بخواهد این روند را مختل کند، از امکان دور است.»

عزیز استانکزی، دیگر آگاه مسائل سیاسی، نیز می‌گوید که اکنون کشور‌های منطقه در حال رایزنی به ایجاد گروه تماس در باره‌ی افغانستان است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «مخالفت پاکستان با حضور هند در گروه تماس نمی‌تواند مانع ایجاد این گروه شود؛ حکومت پاکستان در داخلش به مشکلات داخلی رو‌به‌رو شده است و پاکستان قادر نخواهد بود که در امور داخلی افغانستان مداخله کند.»

پیش از این، حسن کاظمی قمی، سفیر و نماینده‌ی ویژه‌ی ایران برای افغانستان، گفته بود که ایران برای تقویت ثبات در افغانستان و منطقه، طرح ایجاد گروه تماس منطقه‌ای را پیشنهاد کرده که هدف از آن، هم‌کاری با امارت اسلامی و زمینه‌‌سازی آغاز سازندگی به منظور ایجاد شرایط بهتر برای مردم افغانستان است.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: