محمداسماعیل‌خان، از رهبران پیشین جهادی در هرات امروز در مراسم گرامی‌داشت از بیست‌ونهم حمل، سال‌روز تصرف هرات با شرکت ده‌ها تن از هواداران مسلحش، به نیروهای امنیتی هشدار می‌دهد که مجاهدین ناجیان و مدافعان هرات‌اند و به‌خاطر خلع سلاح به خانه‌های مجاهدین داخل نشوند، اگر داخل شدند، با واکنش روبه‌رو‌ خواهند شد‌.

اسماعیل‌خان می‌گوید که مجاهدین در هر ولسوالی بزرگانی دارند و در صورت گزارش‌های مشکوک نیروهای امنیتی، باید با مشوره با بزرگان مجاهدین، داخل خانۀ مجاهدین شوند. این رهبر پشین ‌جهادی که در حضور ده‌ها هوادار مسلحش سخن‌ می‌گفت، تأکید می‌کند که مجاهدین بیش‌تر از پیش پشتی‌بان و نیرو دارند.

او با تأکید بر متحدشدن مجاهدین، به مردم اطمینان می‌دهد که اکنون بیش از ۵۰۰ هزار نیرو دارد و از مردم در برابر هرگونه تهدید هراس‌افگنان دفاع می‌کند. اسماعیل‌خان‌ با انتقاد از دولت مرکزی نسبت به بی‌اعتمادی به مجاهدین می‌افزاید که هر شب طالبان در ولسوالی‌های هرات حمله‌های هراس‌افگنانه راه‌اندازی می‌کنند و از شهر نیروی کمکی فرستاده می‌شود؛ در حالی که در هر ولسوالی صدها مجاهد مسلح وجود دارد و در صورتی که دولت بخواهد، بدون اعزام نیروی کمکی از شهر، در برابر طالبان ایستاده‌گی می‌کنند.

اسماعیل‌خان با انتقاد از حضور نیروهای خارجی در افغانستان می‌گوید که در ۲۰ سال گذشته با حضور نیروهای خارجی در افغانستان، هیچ دستاوردی نداشتند، جز این‌که افغانستان را به یک‌ جنگ‌ کلان‌‌تر روبه‌رو کردند. او امیدوار است همۀ نیروهای آمریکایی از افغانستان بیرون شوند تا شهروندان افغانستان به خود تکیه کنند.

اسماعیل‌خان نیز خطاب به طالبان می‌گوید که از راه زور به قدرت رسیده نمی‌توانند و باید به روند صلح تن دهند. شماری از فرماندهان جهادی در این‌ مراسم از روند دایاک و خلع سلاح مجاهدین در چندین سال گذشته انتقاد می‌کنند و به دولت هشدار می‌دهند که اگر نقش مجاهدین در زون غرب در دولت برجسته نباشد، یک روز هم از این دولت پشتی‌بانی نخواهند کرد.

امروز، یک‌شنبه، بیست‌ونهم حمل سال‌روز تصرف هرات به دست‌ مجاهدین است. ۲۹ سال پیش (در سال ۱۳۷۱ خورشیدی) مجاهدین هرات را از حکومت وقت تصرف کردند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: