موید یوسف، مشاور شورای امنیت ملی پاکستان، روز گذشته در رأس یک هیأت و در یک سفر غیرمنتظره وارد کابل شد. او با عبدالسلام حنفی، معاون دوم رئیس‌الوزرای امارت اسلامی، امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه و شماری دیگر از مقام‌های امارت اسلامی دیدار کرده است. در این دیدارها، روی کمک‌های بشردوستانه، توسعۀ روابط اقتصادی و شماری از مسائل مهم دیگر گفت‌وگو شده است.

بلال کریمی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی، به سلام‌وطندار می‌گوید که در این سفر روی مشکلات پیش‌آمده در مسیر خط دیورند، وضعیت مهاجران افغانستان در پاکستان، تسهیلات ترانزیتی میان دو کشور و موارد دیگر با هیأت پاکستانی گفت‌وگو شده است. آقای کریمی سفر مشاور امنیت ملی پاکستان به کابل را امیدوارکننده می‌خواند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

از سویی هم، شماری از آگاهان مسائل سیاسی با اشاره به سفر مشاور امنیت ملی پاکستان به کابل، می‌گویند که پیش از این نیز سفرهای مشابهی میان دو کشور برای تقویت روابط دوجانبه صورت گرفته است. آنان به این باور اند که پاکستان در برابر افغانستان سیاست دوگانه را دنبال می‌کند و در برابر افغانستان صادق نیست.

مشاور امنیت ملی پاکستان قرار بود در رأس یک هیأت برای انجام یک سفر دو روزه در تاریخ بیست‌وهشتم جدی/دی به کابل بیاید؛ اما این سفر آن‌زمان به تاخیر افتاد. دلیل تاخیر سفر مشاور شورای امنیت ملی پاکستان از سوی مقام‌های این کشور وضعیت نامساعد جوی عنوان شده بود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این دومین سفر رسمی مقام‌های پاکستان پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی به کابل است. شاه‌محمود قریشی، وزیر امور خارجۀ پاکستان در ماه میزان ام‌سال به کابل آمده بود. امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی نیز دو بار به پاکستان سفر داشته است.

این سفرها در حالی انجام می‌شود که پاکستان با این‌که یکی از حامیان اصلی امارت اسلامی افغانستان دانسته می‌شود، هنوز این حکومت را به رسمیت نشناخته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: