مقام‌های امارت اسلامی امروز به‌طور رسمی دهلیز هوایی میان افغانستان و چین را افتتاح کردند. این دهلیز با حضور مولوی عبدالسلام حنفی، معاون دوم رئیس‌الوزرا، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، نورالدین عزیز، سرپرست وزارت تجارت و صنعت و دیگر شرکت‌کننده‌گان افتتاح شد. نخستین محمولۀ صادراتی از طریق این دهلیز هوایی جلغوزه بود که عصر امروز به چین فرستاده شد.

قرار است از طریق این دهلیز ۴۵ هزار تُن جلغوزه به چین صادر شود. مولوی عبدالسلام حنفی، معاون دوم رئیس‌الوزرای امارت اسلامی در یک نشست خبری می‌گوید که دهلیز هوایی میان افغانستان و چین بدون هم‌کاری هیچ کشور خارجی ایجاد شده است و از این طریق بیش از یک میلیارد دالر عاید به‌دست خواهد آمد.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

نورالدین عزیز، سرپرست وزارت تجارت و صنعت نیز می‌گوید که امروز به‌طور رسمی پروازها به‌منظور صادرات جلغوزه به چین آغاز شد و آنان از هرگونه تلاش برای سهولت در تجارت به بازرگانان دریغ نخواهند کرد.

در همین حال، ذبیح‌الله مجاهد، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ که سخنگوی امارت اسلامی نیز است، می‌گوید که ام‌سال ۴۵ هزار تُن جلغوزه به چین صادر می‌شود و سال آینده این مقدار به ۱۰۰ هزار تُن جلغوزه افزایش خواهد یافت.

او می‌افزاید، از هرگونه قاچاق جلغوزه جلوگیری خواهد شد و تأکید می‌کند که ام‌سال بیش‌تر از یک میلیارد دالر از این طریق به افغانستان عاید به‌دست خواهد آمد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

مقا‌م‌های امارت اسلامی تأکید می‌کنند که آمادۀ هرگونه هم‌کاری با بازرگانان‌اند و در آینده قرار است پروژۀ تاپی میان افغانستان و ترکمنستان نیز عملی شود.

این در حالی‌ست که در دیدار هفتۀ پیش مقام‌های امارت اسلامی و چین روی ایجاد این دهلیز هوایی و تسهیل و توسعۀ روابط تجاری میان دو کشور بحث شده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: