در میانه‌ی هشدار و تهدید میان افغانستان و ایران بر سر مسئله‌ی حق‌آبه‌، هیئتی از این کشور به ر یاست بهرام حسینی، معاون ستاد کل نیروهای مسلح  ایران به افغانستان سفر کرده است.

در خبرنامه‌ای که وزارت دفاع امارت اسلامی روز گذشته -شنبه، ۳۰ ثور- نشر کرده، آمده است که هیئت این وزارت به ریاست مالی‌خان صدیق، معاون رییس ارتش، با هیئت ایرانی روی هم‌کاری‌های مشترک مرزی، گفت‌وگو کرده اند.

در خبرنامه‌ی وزارت دفاع، آمده که معاون رییس ارتش امارت اسلامی، از هم‌کاری‌ها و «روابط حسنه‌ی دو هم‌سایه» یاد کرده است.

صدیق گفته است: «امارت اسلامی، همواره خواهان روابط نیک با جمهوری اسلامی ایران بوده و متعهد به هم‌کاری‌های بیش‌تر در زمینه‌های مختلف می‌باشد.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

وزارت دفاع، هم‌چنان گفته است که هیئت ایرانی، تعهدات دو طرف را در زمینه‌های مختلف مثبت ارزیابی کرده و بر تحکیم روابط اطمینان داده است.

به‌ گفته‌ی این وزارت، دو طرف روی مسائل مرزی، تقویت هم‌کاری‌های مشترک و حل مشکلات‌ شان از طریق مراجع ذیربط گفت‌وگو و تأکید کرده ‌اند.

در خبرنامه‌ی وزارت دفاع امارت اسلامی، به تنش بر سر حق‌آبه‌ی ایران از رود هیرمند اشاره‌ای نشده است.

مقام‌های ایرانی در یک هفته‌ی گذشته، همواره از تأمین‌نشدن حق‌آبه شکایت کرده و به امارت اسلامی هشدار داده که از راه‌هایی برای تأمین آن بهره خواهند گرفت.

به اضافه‌ی تنش آبی میان ایران و افغانستان، وزارت دفاع اخیراً اعلام کرده بود که مرزبانان امارت اسلامی با مرزبانان ایرانی در باره‌ی نقاط مرزی ایران و افغانستان در مرز هرات، اختلاف نظر دارند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

به‌گفته‌ی وزارت دفاع، نیروهای ایرانی جاده‌ای را از خط صفری خاک افغانستان عبور داده ‌اند.

وزارت دفاع، گفته بود که در دیدار هیئت امارت اسلامی با مرزبانان ایرانی، دو جانب بر حل منازعه از طریق دیپلماتیک و بر تعیین نقاط مشترک از سوی افراد مسلکی تأکید کرده‌ اند.

مقام‌های ایرانی، هنوز در این باره ابراز نظری نکرده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: