وزارت امور خارجۀ ایران گفته که حسین امیرعبداللهیان، وزیر این وزارت در یک گفت‌وگوی تلفنی با سوبرامانیام جی‌شنکر، وزیر امور خارجۀ هند، بر تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان تأکید کرده است.

حسین امیرعبداللهیان در این گفت‌وگوی تلفنی گفته که تهران آماده است در انتقال کمک‌های بشردوستانۀ هند، از جمله گندم و مواد صحی با دهلی نو هم‌کاری کند.

این در حالی‌ست که هند از ادامۀ گفت‌وگوها با مقام‌های پاکستانی دربارۀ انتقال ۵۰ هزار تُن گندم کمک‌شدۀ این کشور به افغانستان خبر داده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

پاکستان پیش‌ از این موافقت خود را با انتقال این کمک‌ها از خاکش به‌طور مشروط اعلام کرده بود. شرط پاکستان انتقال ۵۰ هزار تُن گندم با موترهای باربری افغانستان بود. این کشور گفته بود که به لاری‌های هندی اجازۀ انتقال آن را نمی‌دهد.

امارت اسلامی نیز از پاکستان خواسته بود که اجازۀ انتقال ۵۰ هزار تُن گندم کمک‌شدۀ پاکستان را به افغانستان بدهد، اما به‌نظر می‌رسد که گفت‌وگوها میان هند و پاکستان بی‌نتیجه‌ بوده است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

احتمال این‌که ۵۰ هزار تُن گندم و دیگر کمک‌های بشردوستانۀ هند از طریق بندر چابهار به افغانستان منتقل شود، بسیار است. با روی‌کارآمدن امارت اسلامی، افغانستان دچار بحران جدی انسانی شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: