خبرگزاری دولتی باختر گزارش داده است که شمار بسیاری از وسایط نظامی و سلاح و مهماتی که پس از سقوط دولت پیشین به ایران انتقال یافته بود، به کشور بازگردانده شده‌ است.

باختر گفته که این وسایط و تجهیزات با تلاش‌های مسئولان امارت اسلامی شب گذشته (سه‌شنبه، هفدهم جوزا)، در بندر اسلام‌قلعه به حکومت سرپرست تسلیم شده‌ است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

پیش از این، گزارش‌هایی پخش شده بود که به‌دنبال تسلط امارت اسلامی بر کشور، تجهیزات و وسایط نظامی از افغانستان به کشورهای همسایه از جمله پاکستان و ایران انتقال و قاچاق شده‌ است؛ گزارش‌هایی که وزارت داخله تکذیب کرد.

از سوی دیگر، شماری از چرخ‌بال‌ها و هواپیماهای نظامی در هنگام تسلط امارت اسلامی، به کشورهای اوزبیکستان و تاجیکستان منتقل شدند. محمدیعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع، از این کشورها خواست که چرخ‌بال‌ها و هواپیماهای نظامی افغانستان را به‌طور «بسیار محترمانه» به این کشور برگردانند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

اما جان اف کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا یا پنتاگون، در یک نشست خبری گفت که چرخ‌بال‌های ارتش دولت پیشین افغانستان در اختیار امارت اسلامی قرار داده نخواهد شد. او گفت که هنوز تصمیم مشخصی دربارۀ سرنوشت چرخ‌بال‌های افغانستان که در بیرون از این کشور قرار دارد، گرفته نشده است و پنتاگون در این باره کار می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: