یک مقام ارشد گروه بین‌المللی بحران می‌گوید که افغانستان در میان یکی از ۱۰ اولویت سیاست خارجی جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا جای ندارد و اگر در مورد افغانستان بحث هم شود، در مورد مسایلی که به نفع آمریکاست خواهد بود.

این موضوع را اندی وارکنیس، ناظر و عضو ارشد گروه بین‌المللی بحران مطرح کرده است. او گفته که ممکن است افغانستان برای حکومت جدید آمریکا چندان مهم نباشد. آقای وارکنیس در گفت‌وگوی ویژه با یکی از رسانه‌ها گفته، او در گفت‌وگو با شماری از هم‌کاران نزدیک و مشاوران جو بایدن دریافته است که افغانستان در میان ۱۰ اولویت آمریکا جای ندارد.

او گفته است: «یکی از مقام‌های حکومتی بلندرتبه گفته که ممکن است افغانستان در میان ۱۰ اولویت آمریکا نباشد. حکومت آیندۀ آمریکا در مورد چین، روسیه و در مورد متحدانش تمرکز خواهد کرد، اگر در مورد افغانستان بحث هم شود، مسایلی خواهد بود که به نفع آمریکاست.»

این عضو ارشد گروه بین‌المللی بحران افزوده است، امکان دارد کمک‌های آمریکا به افغانستان کاهش یابد و شمار سربازان آمریکایی که در افغانستان باقی خواهند ماند نیز کم‌تر شود. آقای وارکنیس هم‌چنان گفته است که رئیس‌جمهور جدید آمریکا در مورد مسایل مربوط به صلح افغانستان، سیاست فعلی آمریکا را ادامه خواهد داد.

اما شماری از آگاهان سیاسی به این باورند که افغانستان در سیاست خارجی آمریکا از جای‌گاه مهمی برخوردار است.

یونس فکور، آگاه سیاسی می‌گوید که آمریکا و ناتو هم‌واره از افغانستان پشتی‌بانی می‌کنند.

محب‌الله شریف، دیگر آگاه سیاسی می‌گوید که مسألۀ صلح افغانستان ممکن است یکی از اولویت‌های اساسی حکومت بایدن باشد.

اظهارات عضو ارشد گروه بین‌المللی بحران در مورد افغانستان در حالی‌ مطرح می‌شود که پس از آغاز گفت‌وگوهای صلح میان هیأت‌های دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر، جنگ در افغانستان شدت گرفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: