ژنرال قمر جاوید باجوه، رئیس ستاد ارتش پاکستان، به‌ تازه‌گی در نشستی زیر نام گفت‌و‌گوهای امنیتی در اسلام‌آباد، پایتخت این کشور گفته است که اگر با افغانستان هم‌کاری نشود، بحران مهاجرت نه‌تنها حل نمی‌شود؛ بل به هراس‌افگنان نیز فرصت فراهم می‌شود که حتی حمله‌هایی مانند حمله‌های یازدهم سپتامبر را عملی کنند.

با این حال، آگاهان مسائل سیاسی چنین اظهارات از سوی مقام‌های پاکستانی را مداخله در امور افغانستان می‌خوانند و می‌گویند که مقام‌های پاکستانی دربارۀ افغانستان رفتار دوگانه دارند. حمیدالله هوتک، از آگاهان مسائل سیاسی از این‌که امارت اسلامی دارای سیاست داخلی و خارجی نیست، انتقاد می‌کند و می‌گوید که همین امر سبب شده است تا پاکستان و دیگر همسایه‌ها در امور داخلی افغانستان مداخله کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آقای هوتک می‌افزاید که پاکستان مدت بسیاری دربارۀ افغانستان لابی کرده و خود را دوست نشان داده است؛ اما در سوی دیگر به پای افغان‌ها می‌زند. به گفتۀ او، این ضعف امارت اسلامی‌ست که در مدت هشت ماه نتوانسته است سیاست خود را ایجاد کند.

حمیدالله هوتک می‌گوید: «اگر همسایه‌ها یا کشورهای دور و نزدیک است، حالا یک‌بار به خارجی‌ها به‌نام اسلام معرفی می‌کند و دوباره داعش معرفی می‌کند و باز کشور خود را اسلام‌دوست معرفی می‌کند. افغانستان را بار دیگر به جهان داعش و تروریست معرفی می‌کند. چرا ما نمی‌توانیم سیاست‌های داخلی و خارجی ایجاد کنیم؟ من بارها از رهبران امارت اسلامی خواسته‌ام و با آنان دیدار داشته‌ام که به کدام سو روان‌اند و چه می‌کنند.»

نورشاه نورانی، از دیگر آگاهان مسائل سیاسی، می‌گوید که هم‌اکنون در افغانستان هیچ گروه هراس‌افگن وجود ندارد و از اظهارات مقام‌های پاکستانی چنین برداشت می‌شود که آنان می‌خواهند پروژۀ دیگری را در افغانستان اجرا کنند و مانند گذشته به‌نام امنیت از خارجی‌ها پول بگیرند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

آقای نورانی می‌افزاید که پاکستان با چنین اظهاراتی می‌خواهد امارت اسلامی را ضعیف ثابت کند و به جهانیان نشان دهد که هراس‌افگنان در افغانستان با نام دیگر آغاز به فعالیت می‌کنند که برای جهانیان تهدید محسوب می‌شود.

تلاش کردیم در این باره واکنش سخنگویان امارت اسلامی را نیز داشته باشیم؛ اما با تلاش‌های پی‌هم موفق نشدیم. از سویی هم، مقام‌های امارت اسلامی پیش از این بارها به کشورهای خارجی اطمینان داده‌اند که هیچ گروه هراس‌افگن در افغانستان فعالیت ندارد و هیچ گاهی از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر استفاده نخواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: