به دنبال سردی کم‌پیشینه در روزهای پسین، ۴۵ تن در پنج ولایت در اثر سرما جان داده اند. در شرایطی که بخش زیادی از جمعیت کشور ناچار اند میان خوراکی و گرم‌کردن خانه‌های شان یکی را انتخاب کنند، کاهش کم‌پیشینه‌ی دما، آن‌ها را در شرایط دشواری قرار داده است.

محمود، باشنده‌ی تخار است که در معرض تهدید سردی هوا قرار دارد. او که در میان ۳۰ خانواده‌ای است که به تازگی در اثر لغزش کوه، خانه‌های شان را از دست داده و بی‌سرپناه شده اند، می‌گوید: «زمانی که یخ‌بندی بود، صبح وقت بیدار شده به طرف مسجد روانه شدیم، ناگهان متوجه شدیم که آب از پل بلند شده بود، ما خیلی نگران شدیم، دیدیم که زیر آب می‌مانیم، اطفال و خانواده را گرفتیم و از خانه بیرون شدیم و خانه‌ی ما تخریب شد.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در میان جان‌باختگان در اثر سرما، بلندترین آمار از نیمروز گزارش شده است. یکی از مسئولان محلی نیمروز، به سلام‌وطندار تأیید می‌کند که تا کنون، ۲۷ تن در اثر سرما در این ولایت جان داده اند.

همین گونه، صدیق‌الله صدیقی، سخن‌گوی فرماندهی امنیه‌ی بادغیس، می‌گوید‌: «تا کنون معلومات از دو ولسوالی مقر و قادس برای ما رسیده است که از این دو ولسوالی متأسفانه پنج تن جان داده‌ اند.»

صفت‌الله، باشنده‌ی ولسوالی بالامرغاب بادغیس، نیز به سلا‌م‌وطندار می‌گوید: «از یک روستای بالامرغاب دو طفل یکی پسر و یکی هم دختر در اثر سردی جان داده اند و هم‌چنان از یک روستای دیگر هم یک زن در این چند روز در سردی جان داد.»

در همین حال، مسئولان وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، با این که از تلاش‌ها برای رسیدگی به افراد آسیب‌پذیر خبر می‌دهند، می‌گویند که کمک‌های موجود برای رسیدگی به همه نیازمندان بسنده نیست.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

شفیع‌الله رحیمی، سخن‌گوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، می‌گوید که این وزارت برای رسیدگی به افراد آسیب‌پذیر، با کم‌بود بودجه روبه‌رو است.

این در حالی است که آب‌وهوا در هفته‌ی پیش‌رو نیز در همه بخش‌های کشور سرد پیش‌بینی شده است؛ چیزی که شهروندان نادار را در شرایط دشوارتری قرار خواهد داد.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: