مسئولان وزارت صحت عامه از افزایش مبتلایان به گونه‌های سرطان در کشور خبر می‌دهند. جاوید هژیر، سخنگوی وزارت صحت عامه، می‌گوید که در ۱۲ ماه سال ۲۰۲۱ بیش از ۳۰ هزار تن در سراسر کشور به سرطان مبتلا شدند؛ در حالی که ام‌سال این رقم ظرف چهار ماه سال جاری میلادی به ۱۳ هزار و ۵۰۰ تن می‌رسد.

با این حال، آمار وزارت صحت عامه نشان می‌دهد که مبتلایان سرطان در چهار ماه نخست ام‌سال ۲۵ درصد افزایش یافته است. از سویی هم، سخنگوی وزارت صحت عامه آمار جان‌باخته‌گان ناشی از سرطان در سال گذشته را ۲۰ هزار تن اعلام می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او دربارۀ آمار تلفات سرطان در جریان ام‌سال معلومات ارائه نمی‌کند؛ اما براساس آمار این وزارت از مجموع مبتلایان سرطان در سال گذشته، بیش از ۶۶ درصد بیماران سرطانی جان‌های‌شان را از دست داده‌اند.

جاوید هژیر می‌افزاید: «آمار و ارقامی که در چهار ماه گذشته به ثبت رسیده است، حدود بالاتر از ۱۳۵۰۰ واقعۀ مثبت داشتیم.» از جانبی دیگر، مسئولان برنامۀ ملی کنترل سرطان وزارت صحت عامه، در مراسم گشایش آزمایشگاه/لابراتوار پتالوژی سرطان از چالش‌ها فراراه ارائۀ خدمات‌شان سخن می‌گویند.

ذبیح‌الله هاشمی، آمر برنامۀ ملی کنترل سرطان وزارت صحت عامه می‌گوید که نبود بودجۀ کافی، کم‌بود متخصصان مسلکی و مکان مناسب برای درمان، از مواردی‌اند که ارائۀ خدمات به بیمارن مبتلا به سرطان را، با چالش روبه‌رو کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

آقای هاشمی تأکید می‌کند که مشکلات در ارائۀ خدمات پزشکی سبب شده است تا بیماران مبتلا به سرطان برای درمان با هزینۀ هنگفت راهی کشورهای‌ بیرونی شوند.

با این همه، آمار سازمان صحی جهان نشان می‌دهد که سالانه حدود ۱۹ میلیون تن در جهان به سرطان مبتلا می‌شوند و از این میان، نزدیک به ۱۰ میلیون تن جان‌های‌شان را از دست می‌دهند. دود تنباکو، استفاده از مواد غیرصحی و آلوده‌گی هوا، عوامل اصلی ابتلا به سرطان بیان شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: