بیش‌تر مردان در بریتانیا به‌جز ممپلی شور/بادام زمینی شور از میوه‌های مغزی دیگر به‌طور دوام‌دار استفاده نمی‌کنند؛ در حالی که افزودن آن به رژیم غذایی، میزان باروری در مردان را بهبود می‌بخشد. یافته‌های چندین مطالعه نشان داده است که میوه‌های مغزی درختی به‌ویژه چارمغز/ چهارمغز کیفیت اسپرم را به گونۀ قابل ملاحظه‌یی بهبود می‌بخشد.

یافته‌های یکی از این مطالعات که توسط «مرکز تغذیۀ انسان‌ها یا یو‌سی‌ال‌ای» انجام شده است، نشان می‌دهد مردانی که هر روز از چارمغز استفاده می‌کنند، از نظر آماری بهبود قابل توجهی در غلظت، نشاط، حرکت و شکل اسپرم تجربه کرده و در این افراد ناهنجاری‌ها نیز کم‌تر بروز می‌کند. ویژه‌گی شگفت‌انگیز چارمغز تنها در این خلاصه نمی‌شود؛ بل‌که این میوه به شما کمک می‌کند زنده‌گی طولانی‌تر و سالم‌تر داشته باشید و شما را قادر می‌کند که در کهن‌سالی از داشتن فرزندان سالم لذت ببرید.

تمام میوه‌های مغزی دربردارندۀ مواد مغذی ارزش‌مندی‌ست که می‌تواند به صحت مفید باشد، اما چارمغز سرشار از اسید لینولیک است که اومگا ۳ گیاهی به‌شمار می‌رود. روغن اومگا ۳ برای سلامت تولید مثل و سلامت مغز و قلب ضروری‌ست. علاوه بر آن، این اسید کمک می‌کند که روند کاهش حافظه‌شناختی در کهن‌سالی کندتر شود و از بیماری‌های خاص نیز پیش‌گیری می‌کند. افزون بر این، چارمغز در کاهش سطح لیپوپروتئین یا «کلسترول بد» و جلوگیری از بیماری‌های قلبی و سکتۀ مغزی مؤثر است.

در چهل‌سال پسین تعداد اسپرم افراد تقریباً به نصف کاهش یافته است که این موضوع بخشی از ناباروری در جهان را تشکیل می‌دهد. در حالی که بسیاری از توصیه‌های تغذیه‌یی مربوط به باروری بر سلامت تولید مثل بانوان متمرکز است، مردان علاقه‌یی بیش‌تری به تغذیۀ متمرکز بر باروری نشان داده‌اند. از این‌رو، افزودن چارمغز و دیگر میوه‌های مغزی درختی به رژیم غذایی آغاز خوبی در راستای بهبود باروری در مردان است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

تمام میوه‌های مغزی غذاهای با میزان کالری بالاست. بنابر این، اگر در تلاش کم‌کردن وزن هستید باید در خوردن این میوه‌ها اعتدال پیشه کنید. چارمغز را می‌توان خام خورد و مردانی که در این مطالعه شرکت داشتند، روزانه ۷۵ گرم چارمغز می‌خوردند که این مقدار در یک مدت‌زمان کوتاه برابر با ۲۵-۳۰ چارمغز کامل می‌شد. نیاز نیست که روزانه ۳۰ عدد چارمغز استفاده کنیم، بل‌‌که بهتر است بخشی از غذاهای ناسالم را با غذاهای مبتنی بر چارمغز تبدیل کنیم؛ امری که می‌تواند سلامتی شما را به گونۀ کامل و به‌ویژه سلامتی‌تان را در تولید مثل بهبود بخشد.

نکاتی دربارۀ گنجاندن بیش‌تر چارمغز در رژیم غذایی

مخلوط‌کن‌های پُرقدرت می‌توانند در مدت چند ثانیه میوه‌های مغزی را خُرد کنند، اما اگر چنین دستگاهی ندارید، چارمغز را تر کنید؛ زیرا چارمغز ترشده به راحتی توسط یک مخلوط‌کن معمولی خُرد می‌شوند.

مسکۀ چارمغزی

این خوراکی شبیه مسکۀ بادام زمینی‌ست. مسکۀ چارمغزی شیرین و خوش‌مزه است. اگر می‌خواهید حموس (نوعی خوراکی شرق میانه‌یی) را تهیه کنید، می‌توانید به‌جای روغن‌های دیگر مانند روغن زیتون از مسکۀ چارمغزی یا روغن چارمغز استفاده کنید.

پنیر چارمغزی

پنیر گیاهی از تهیه تا رسیدن به فروشگاه‌های مواد غذایی سالم و بعد به ‌دست ما مسیری طولانی را طی می‌کند. پنیر باکیفیت را می‌توان از هر نوع میوۀ مغزی تهیه کرد و پنیر چارمغزی با کلچه‌های کراکر به‌طور باورنکردنی عالی و خوش‌مزه می‌شود.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

روغن چارمغز

روغن چارمغز خیلی غلیظ است و این امکان وجود دارد که روغن چارمغز را جای‌گزین برخی از روغن‌هایی کنید که در آشپزی استفاده می‌کنید. این روغن زود می‌سوزد، به همین دلیل نمی‌توان در دمای بالا چیزی را با آن سرخ کرد. اما می‌توان از آن در سالاد، حموس‌های خانه‌گی، سوپ و دیگر غذاها استفاده کرد.

پاستای گیاهی

همه پاستا را دوست دارند و پاستای خانه‌گی تهیه‌شده از چارمغز راه خوبی برای افزودن چارمغز به رژیم غذایی روزانه است. انواع دستور پخت غذاها به گونۀ آن‌لاین وجود دارد، اما گیاهان تازه، نمک، مرچ، آب لیمو و روغن جزو جدایی‌ناپذیر این دستورات غذایی به‌شمار می‌روند.

پیت یا نان چارمغزی

پیت/نان چارمغزی خوش‌مزه است و دربردارندۀ چربی اشباع‌شدۀ کم‌تری نسبت به دیگر پیت بوده و سرشار از روغن اومگا ۳ است. برخی فروشگاه‌های بزرگ پیت چارمغزی عرضه می‌کنند، اما اگر خودتان آن را تهیه کنید، طرز تهیۀ آن ساده است.

منبع: Bestfertility

برگردان: علی احمدی

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: