معاون نخست ریاست‌جمهوری می‌گوید که اگر در روند صلح، ارزش‌ها از جمله اصل تعیین حاکمیت توسط مردم زیر پا شود، صلح فردا برقرار می‌شود.

امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری که امروز (پنج‌شنبه، چهارم جدی/دی) در همایشی در کابل صحبت می‌کرد، گفت که در گفت‌وگوهای صلح با گروه طالبان، نباید به هیچ بهایی این ارزش‌ها نادیده گرفته شود.

او می‌گوید: «صلح روی ارزش‌ها می‌چرخد. اگر ما روی ارزش‌ها پا بمانیم، فردا صلح می‌آید.»

معاون نخست ریاست‌جمهوری می‌افزاید، اصل تعیین زعامت و حاکمیت در روند صلح، خط سرخ دولت افغانستان می‌باشد.

او می‌گوید که حاکمیت باید توسط مردم افغانستان تعیین شود، نه توسط «شورای کویته، پیشاور و…» امرالله صالح تأکید می‌کند که دولت افغانستان به این موفقش متعهد می‌ماند.

صالح می‌گوید: «مرگ، به‌دارآویخته‌شدن، سینۀ تکه‌تکه به‌گوررفتن به مراتب شرف دارد نسبت به او توافق‌نامه‌یی که من حق رأی را از ملتم بگیرم و به یک حلقۀ خاص بدهم به نام صلح.»

آقای صالح می‌افزاید که هیچ کسی و زیر هیچ عنوانی صلاحیت ندارد اصل تعیین حاکمیت توسط مردم را در روند صلح، زیر پا کند.

او می‌گوید که صلح به‌ معنای تسلیم‌شدن به دشمن نیست؛ زیرا به گفتۀ او، «سرخم‌کردن به دشمن ولو این‌که به صلح بیانجامد»، عزت‌مند نیست. او هم‌چنان تأکید می‌کند که صلح باید فراگیر باشد.

معاون نخست ریاست‌جمهوری این گفته‌ها را در حالی مطرح می‌کند که گفت‌وگوهای صلح میان هیأت دولت افغانستان و گروه طالبان پس از حدود دو ماه مذاکره، در تاریخ ۲۲ قوس به ‌منظور بحث روی آجندای آن، برای ۲۰ روز متوقف شد.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: