حدود شش سال پیش به رسانه راه یافت و تمام این سال‌ها را با اطلاع‌دهی و نشروپخش برنامه‌ها گذراند. شاداب ژکفر نام جوانی‌ست که در ولایت بلخ زنده‌گی می‌کند.

شاداب ژکفر پس از تصرف کشور به‌دست طالبان و پس از آن‌که رسانه‌ها در ولایت بلخ کاسته شد و نشرات خود را متوقف کردند، به فروش مواد غذایی روی یک کراچی رو آورده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او به سلام‌وطندار می‌گوید که سال‌ها رویدادهای ولایت‌های سرپل، جوزجان، فاریاب و بلخ را بازتاب می‌داده است.

به گفتۀ او، پس از تغییرات سیاسی اخیر تعدادی از رسانه‌ها بسته شده‌اند و شمار زیادی از کارمندان این رسانه‌ها بی‌کار مانده‌اند.

از دست‌دادن وظیفه تأثیر بدی روی ژکفر گذاشته است، «آینده برایم مبهم است، حقم نبود از خبرنگاری به کراچی‌وانی برسم.»

پس از سقوط کابل شمار زیادی از رسانه‌ها به دلایلی از جمله مشکلات اقتصادی بسته شدند و کارمندان این رسانه‌ها شماری قصد مهاجرت کردند و شمار زیاد دیگر هم بی‌کار مانده‌اند.

شمار بسیاری از خبرنگاران اما هنوز در کشور به‌سر می‌برند و نتوانسته‌اند کشور را ترک کنند. در آخرین مورد، شرکت هوایی کام‌ایر بیشتر از ۱۵۰ تن را که خود را معرفی کرده بودند، به ابوظبی انتقال داده‌اند که این روند با هم‌کاری شرکت هوایی انجام شده است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

پیش از تصرف پایتخت، ۱۷۷۵ رسانه از جمله رادیو، شبکه‌های تلویزیونی، نشریۀ چاپی و خبرگزاری‌ها فعالیت داشتند که اکنون از این میان ۱۵۳ رسانه از فعالیت بازمانده‌اند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: