Asset 1SWN

سلام وطندار

حقوق بشر: در حملۀ هوایی در هلمند ۵ غیرنظامی کشته و ۵ غیرنظامی زخمی شده‌اند

Air attack 1

کمیسیون مستقل حقوق بشر اعلام کرد که بر اساس یافته‌های نخستین این کمیسیون، در حمله هوایی بر گروه طالبان در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند، بمبی بر یک خانۀ مسکونی برخورد کرده که در نتیجۀ آن ۵ غیرنظامی به شمول سه کودک جان باخته‌اند. به گفتۀ این کمیسیون در این حمله ۵ تن دیگر زخم برداشته‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر امروز (جمعه، ۱۹جدی/دی) با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید، این افراد اعضای یک خانواده بوده‌اند. به گفتۀ این نهاد، این حملۀ هوایی دو روز پیش به تاریخ هفدهم جدی انجام شده است.

این کمیسیون از حکومت خواهان بررسی این رویداد و تأمین عدالت برای قربانیان شده است و از طرف‌های درگیر می‌خواهد که با روی دست‌گرفتن تدابیری از تکرار این‌گونه حملات جلوگیری کنند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌افزاید که جنگ راه‌حل و مشروع نیست و توجیهی ندارد و جز به قربانی‌شدن بیش‌تر بی‌گناهان و ویرانی کشور و نقض بیش‌تر حقوق‌‌بشر نمی‌انجامد.

این نهاد تأکید می‌کند که اکنون زمان آن رسیده است تا طرف‌ها، با برقراری فوری آتش‌بس، به صدای دادخواهانۀ جمعی مردم برای توقف خشونت‌ها پاسخی واقعی دهند. به گفتۀ این کمیسیون حفظ جان غیرنظامیان باید هدف نخست طرف‌های درگیر باشد و آسیب‌رساندن به آن‌ها هرگز پذیرفتنی نیست.

وزارت دفاع روز گذشته گفت که ادعای تلفات غیرنظامیان را در این حمله بررسی می‌کند. این وزارت گفته است که نیروهای هوایی چهارشنبه ‌شب گذشته گروهی از طالبان را در منطقۀ «بشران» در حومۀ شهر لشکرگاه زمانی هدف قرار دادند که برنامۀ حمله بر نیروهای امنیتی را داشتند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام