با گذشت پنج روز از آغاز محرم، شماری از باشندگان و عزاداران حسینی در بلخ اما می‌گویند که به دلیل نگرانی‌های امنیتی، نمی‌توانند برای برگزاری مراسم عزاداری آمادگی بگیرند. آن‌ها، از حکومت سرپرست می‌خواهند که در روزهای محرم در این ولایت، تدابیر شدید امنیتی را روی دست‌ بگیرد.

محمدموسا، باشنده‌ی بلخ، می‌گوید: «آماد‌گی‌ها مثل سال‌های گذشته نیست؛ چون مشکلات امنیتی وجود دارد. ما درخواست می‌کنیم که تدابیر امنیتی در نظر گرفته شود.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

محمدامیر، دیگر باشنده‌ی بلخ، نیز می‌گوید که نیروهای امنیتی باید در روزهای محرم، امنیت مسجدها و حسینیه‌ها در این ولایت را بگیرند. او می‌گوید: «من به عنوان یک عزادار حسینی، این روزها نگران امنیت هستم. نیروهای امنیتی توجه جدی داشته باشد و امنیت تأمین شود تا ما بتوانیم عزاداری کنیم.»

سیدحیدر هاشمی، یکی از عالمان دین در شهر مزارشریف، مرکز بلخ، می‌گوید که برخی از محدودیت‌ها در سطح شهر، به دلیل مشکلات امنیتی، از سوی نیروهای امنیتی وضع شده است. او می‌افزاید: «بعضی تغییرات هم که دیده می‌شود، برای تأمین امنیت است. سقاخانه‌ها در سطح شهر ایجاد و پرچم‌ها نصب نشده. این همه به خاطر امنیت بهتر مراسم است.»

با این حال، مسئولان امنیتی در بلخ، می‌گویند که برای تأمین امنیت مسجدها و حسینیه‌ها در روزهای محرم در شهر مزارشریف، تدابیر ویژه‌ی امنیتی روی دست گرفته شده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

محمدآصف‌ وزیری، سخن‌گوی فرماندهی امنیه‌ی بلخ، به سلام‌وطندار می‌گوید که عزاداران حسینی، می‌توانند با آرامش خاطر، مراسم محرم را برگزار کنند. او می‌افزاید: «نیروهای امنیتی به گونه‌ی جدی تدابیر امنیتی را روی دست دارند تا باشندگان شیعه‌ی بلخ بتوانند این مراسم مذهبی را برگزار کنند‌‌. شهروندان نیز باید با نیروهای امنیتی هم‌کار باشند.»

 در ۱۰ روز نخست محرم، همه‌ساله شهروندان به ویژه شهروندان اهل تشیع، در سوگ رفتن حسین، نوه‌ی پیامبر اسلام، عزاداری می‌کنند و در این روزها، تدابیر شدید امنیتی نیز در شهرها حاکم است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: