شماری از زنبورداران در بادغیس، می‌گویند که به دلیل خشک‌سالی و نبود گل‌ها، در دو سال پسین میزان تولید عسل در این ولایت، کاهش یافته است.

محمدامین ۳۸ساله در بادغیس که بیش از هشت سال می‌شود سرگرم زنبورداری است، می‌گوید که خشک‌سالی، کاهش گل و افزایش آفت‌های طبیعی، سبب شده که تولید عسل از صندوق‌های زنبور او و دیگر زنبورداران در این ولایت، کاهش چشم‌گیری داشته باشد. او، می‌افزاید: «امسال عایداتش کم‌تر است؛ عاید سالانه که ما ۱۰ کیلوگرام می‌گیریم سه تا چهار کیلوگرام آن را خود زنبور سالانه مصرف دارد. غذا، دوا، نگه‌بان و انتقال می‌خواهد که این‌ها مصرف است. از دولت و مؤسسه‌های داخلی و خارجی تقاضا داریم که ما را کمک و حمایت کنند تا بتوانیم این شغل را ادامه دهیم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

همین گونه، شیراحمد قادری، دیگر پرورش‌دهنده‌ی زنبور عسل در بادغیس، می‌گوید که میزان تولید عسل او در دو سال گذشته، ۵۰ درصد کاهش یافته است. او می‌افزاید: «هفت-هشت سال می‌شود به صنعت زنبورداری مشغول هستم. ۱۵ صندوق عسل دارم که چهار سال پیش از هر صندوق سالانه هشت تا ۱۰ کیلوگرام عسل می‌گرفتم؛ اما در دو سال گذشته که خشک‌سالی شده، از هر صندوق چهار تا پنج کیلوگرام بیش‌تر نمی‌گیریم.»

زنبورداران در بادغیس، می‌افزایند که اگر حکومت سرپرست و نهادها به صنعت زنبورداری توجه نکنند، این صنعت با رکود روبه‌رو شده و زنبورداران نیز متضرر می‌شوند.

مسئولان در ریاست زراعت، آبیاری و مالداری بادغیس، نیز می‌گویند که خشک‌سالی، کاهش گل‌ها و افزایش آفت‌های طبیعی، در سال‌های پسین سبب شده که میزان تولید عسل در زنبورداری‌های این ولایت کاهش یابد.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

عبدالحلیم حلیم‌زاد، مدیر مالداری و صحت حیوانی ریاست زراعت بادغیس، می‌گوید که برای پشتیبانی از زنبورداران، این ریاست در نظر دارد که در آینده به آن‌ها صندوق‌های زنبور عسل توزیع و برنامه‌های آموزشی برگزار کنند. او می‌افزاید: «در آینده برنامه داریم که صندوق‌های زنبور عسل توزیع شود و هم‌چنان برنامه‌های آموزشی روی دست گرفته شود تا سطح آگاهی و دانش زنبورداران بالا برود و بتوانند در چنین شرایط، زنبورداری خود را حفظ کنند.»

گفتنی است که در یک سال گذشته به دلیل خشک‌سالی و آفت‌های طبیعی، میزان تولید عسل در شماری از ولایت‌های دیگر نیز کاهش یافته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: