علی سلاجقه، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران، از برگزاری نشست میان این کشور و مقام‌های امارت اسلامی در باره‌‌ی حق‌آبه‌ی ایران از رود هیرمند خبر داده‌ است.

خبرگزاری ایرنا، گزارش داده که علی سلاجقه، روز گذشته -دوشنبه، ۱ جوزا- در نشستی در ولایت البرز ایران، در رابطه به آخرین پی‌گیری ایران از حق‌آبه‌ی هیرمند، گفته که ریاست‌جمهوری ایران به این موضوع ورود کرده و روز گذشته نیز، نشستی در این مورد با مقام‌های امارت اسلامی برگزار شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

سلاجقه، امیدواری کرده که این مسئله از لحاظ دیپلماسی سیاسی، به سمتی پیش برود که ایران، حق‌آبه‌ی خود از رود هیرمند را دریافت کند.

مقام‌های ایرانی مدعی ‌اند که امارت اسلامی تا اکنون، بر اساس معاهده‌ی ۱۳۵۱ حق‌آبه‌ی ایران از رود هیرمند را تأمین نکرده است.

 اخیراً ابراهیم رییسی، رییس‌جمهور ایران، به امارت اسلامی در باره‌ی پرداخت‌نکردن حق‌آبه‌ی آن کشور، هشدار داده و خواهان بازدید هیئت فنی ایران از بند کجکی شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

امارت اسلامی در واکنش به خواست‌ها و اتهام‌های ایران، بارها گفته است که اکنون آب کافی در رود هیرمند وجود ندارد.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه‌، روز گذشته در نشستی در کابل، گفت که امارت اسلامی به معاهده‌ی ۱۳۵۱ متعهد است؛ اما در این مورد، خشک‌سالی‌ای که در افغانستان و منطقه جریان دارد، نباید نادیده گرفته شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: