شمس‌الله کامران، رییس معارف ارزگان، امروز (پنج‌شنبه، ۲۸ ثور) در نشستی در این ولایت، گفت که باید زمینه‌‌ی فراگیری آموزش‌های‌ مدرن در افغانستان فراهم شود.  

او، می‌افزاید که اگر افغان‌ها می‌خواهند از نیازمندی به دیگران رها شده و به خودکفایی برسند، باید علوم‌ مدرن را فرا بگیرند.

کامران هم‌چنان می‌گوید: «ما و شما نباید تنها افراد یک مدرسه را در نظام خود مشاهده کنیم. نظر من این است که از علوم ‌عصری در چوکات امارت و اسلام غافل نشویم.» او، در ادامه می‌گوید که باید به عالمان دینی در دانش‌گاه‌ها و مکتب‌ها، به عنوان بخشی از آموزش نگریسته شود.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

رییس معارف ارزگان، با مهم‌خواندن علوم‌ جدید، می‌گوید که نباید میان مدرسه و مکتب فرق وجود داشته باشد و روند آموزش در این دو دسته از نهادهای آموزشی، باید بدون تفاوت‌ها به پیش برود.

شمس‌الله کامران، می‌گوید که در حکومت کنونی، افزون بر عالمان دینی، باید افرادی که تحصیلات ‌مدرن دارند نیز، استخدام شوند.

پیش از این نیز مقام‌های امارت اسلامی، در باره‌ی آموزش‌‌های دینی و مدرن، ابراز نظر کرده‌ بودند که واکنش‌هایی را به هم‌راه داشته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

این در حالی است که از زمان بازگشت امارت اسلامی به قدرت تا اکنون، دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم، از آموزش بازداشته شده و از زمستان سال گذشته به این سو، دانش‌جویان دختر نیز از تحصیل منع شده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: