باشنده‌گان غور برای دادخواهی و دفاع از حقوق قربانیان شاهراه غور-کابل و غور-هرات، این شاهراه‌ را به روی رفت‌آمد بسته‌اند. شماری از اعضای شورای ولایتی و باشنده‌گان غور با برگزاری یک نشست مردمی در ولسوالی لعل‌و‌سرجنگل نخست شورای تصمیم‌گیری ایجاد کرده‌اند و سپس بر بنیاد فیصلۀ این شورا، این شاهراه‌ را در واکنش به تیرباران ۷ مسافر از مردمان هزاره، بسته‌اند.

آنان با صدور قطع‌نامۀ چهار ماده‌یی هشدار می‌دهند و می‌گویند، تا زمانی‌که امنیت این شاهراه‌ تأمین نشود و مردم به خواست‌های‌شان نرسند، شاهراه‌ را به روی رفت‌و‌آمد باز نمی‌کنند. عبدالحمید ناطقی، عضو شورای ولایتی غور می‌گوید، بزرگان و افراد بانفوذ ولسوالی لعل‌وسرجنگل پس از آن تصمیم به بستن شاهراه‌ها غور-کابل و غور-هرات گرفته‌اند که دولت به خواست‌های آنان چون تأمین امنیت مسیر شاهراه‌ در منطقۀ زیر حاکمیت‌اش، هیچ توجهی نکرده است.آقای ناطقی می‌گوید، باشنده‌گان این ولایت از دولت می‌خواهند که افزون بر تأمین عدالت برای قربانیان، یک نشست کلان را با حضور بزرگان ولسوالی لعل‌وسرجنگل و بزرگان شهر فیروزکوه، مرکز غور به منظور تأمین امنیت شاهراه‌ها برگزار کند تا دیگر گواه  کشته‌شدن مردم بی‌گناه در شاهراه‌ها نباشند.

شورای مردمی لعل‌وسرجنگل

عبدالظاهر فیض‌زاده، والی غور با آن‌که خواست‌ باشنده‌گان لعل‌وسرجنگل را برای تأمین شاهراه‌های غور-کابل و غور-هرات به جا می‌داند و بر رسیده‌گی به آن تأکید می‌کند، اما بستن شاهراه‌ها را کار درستی نمی‌داند.

او از باشنده‌گان این ولایت می‌خواهد که خواست‌های‌شان را از راه گفت‌وگو با مسئولان محلی و امنیتی حل کنند. والی غور می‌افزاید که قرار است دو پایگاه امنیتی در منطقۀ «تسرقی» و کوتل شینه در مسیر این شاهراه‌ها ایجاد شود.

 گفتنی‌ست که در کمتر از یک ماه ۷ مسافر از مردمان هزاره در مسیر شاهراه غور-کابل و غور-هرات تیرباران شده‌اند، دولت طالبان را مسئول این رویدادها می‌خواند، اما طالبان دست‌داشتن در این رویدادها را رد کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: