غلام‌حیدر اسیر هروی، شاعر، نویسنده و طنزنویس مشهور کشور امروز درگذشت. مراسم خاک‌سپاری آقای هروی نیز امروز در هرات برگزار شد. اسیر هروی ۶۴ سال سن داشت و بیش‌تر عمرش را صرف صیانت از فرهنگ و زبان فارسی و حفظ واژه‌های رایج در هرات کرده بود.

از اسیر هروی به‌عنوان هرات‌شناس معروف هم یاد می‌شد و از کهنه‌کاران زبان و ادبیات در این ولایت بود. او از سال‌ها به این‌سو با بیماری دیابت یا قند خون دست‌وپنجه نرم می‌کرد.

مراسم خاک‌سپاری غلام‌حیدر اسیر هروی امروز در هرات برگزار شد.

فعالان، بزرگان و فرهنگیان هرات درگذشت غلام‌حیدر اسیر هروی را ضایعۀ بزرگ در ادب و هنر زبان فارسی خوانده‌اند. فرهنگیان هرات آقای هروی را سرمایۀ معنوی برای پاس‌داری از هویت و زبان فارسی کهن و نیز پاس‌دار «لهجۀ شیرین هراتی» می‌دانند.

داوود عرفان، رئیس پیشین انستیتیوت مطالعات استراتژیک افغانستان در پیوند به وفات اسیر هروی در فیس‌بوک خود نوشته است: «اسیرها چه غریبانه پر می‌کشند. اسیر هروی یک عمر در خدمت فرهنگ هرات بود و غریبانه چشم از جهان فرو بست.»

آقای عرفان نیز نوشته است: «اسیر هروی مصداق بارز بی‌مهری روزگار در حق جامعۀ فرهنگی بود. اسیر انبنچه‌ای از واژه‌های اصیل هراتی بود و خورجینی از طنز هراتی.»

غلام‌حیدر اسیر هروی دستاوردهای بسیاری از خود به یادگار گذاشته است. کتاب «انبنچه گپ هرات»، مشهورترین اثر اسیر هروی‌ست که در حوزۀ زبان فارسی با گویش محلی هراتی نوشته شده است.

هم‌چنین راه‌اندازی نشریۀ «پالون» از دیگر ابتکارهای اسیر هروی به‌شمار می‌رود. در کنار این‌ها، او آثار گران‌بهای بی‌شمار دیگر هم از خود به یادگار گذاشته است که در رونق زبان و ادبیات فارسی گنجینۀ بزرگی‌ست.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: