مسئولان در وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث حکومت سرپرست افغانستان، امروز (شنبه، ۱ ثور) به سلام‌وطندار می‌گویند که در نتیجه‌ی سرازیرشدن سیلاب‌ها در چهار روز پسین در نُه ولایت افغانستان، ۲۹ تن جان باخته و هفت تن دیگر زخمی شده اند.

محمد عبدالله‌‌جان سایق، سخن‌گوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، می‌گوید که در این سیلاب‌ها ۷۳ خانه‌ی مسکونی به گونه‌ی کلی و قسمی ویران شده و ۲۵۲۵ جریب زمین کشاورزی از بین رفته است.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

او می‌افزاید: «از تاریخ ۲۹ حمل تا کنون، در غزنی، پکتیا، جوزجان، فراه، نیمروز، سمنگان، پروان، هلمند و ننگرهار، ۲۹ تن در نتیجه‌ی سیلاب‌ها جان باخته و هفت تن دیگر زخمی شده اند. ۷۳ خانه هم به گونه‌ی کلی و قسمی تخریب شده است.»

همین گونه، شماری از خانواده‌های آسیب‌دیده از سیلاب‌‌ها در روزهای پسین، می‌گویند که تا کنون هیچ کمکی از سوی حکومت سرپرست و نهادهای بین‌المللی دریافت نکرده اند.

عصمت‌الله، باشنده‌ی‌ هلمند، می‌گوید: «سیلاب ۱۰ جریب زمین گندم مرا تخریب و تمام قریه را تخریب کرده است؛ ژاله‌ی قوی بارید. ما از حکومت می‌خواهیم تا هیئت بفرستد که در این منطقه زیان رسیده یا نرسیده است!؟»

گل‌محمد، باشنده‌ی زابل، نیز می‌گوید: «باران‌ها به ما زیان‌های زیادی رسانده و کشت‌زارهای ما از بین رفته است. ما آرزو داریم که به ما کمک برسد.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

مسئولان در وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، می‌افزایند که روند کمک‌رسانی در ۳۲ ولایت آغاز و تا کنون به ۲۵ هزار و ۳۹۸ خانواده کمک توزیع شده است.

با این حال، ریاست هواشناسی وزارت ترانسپورت و هوانوردی حکومت سرپرست، بارش برف و باران و سرازیرشدن سیلاب را در ۱۹ ولایت برای فردا پیش‌بینی کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: