نصیراحمد فایق، سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد، به سلام‌وطندار می‌گوید که این سازمان به کارمندان محلی زن دستور داده است که تا ۴۸ ساعت به دفترهای کار شان نروند. او می‌افزاید: «سازمان ملل متحد به کارمندان محلی زن گفته است که تا ۴۸ ساعت به دفاتر نروند.»

این در حالی است که دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، سه‌شنبه، ۱۵ حمل، در صفحه‌ی فیسبوکش نوشته است که از ممنوعیت کارمندان زن به کار در ولایت ننگرهار، ابراز نگرانی جدی می‌کند. یوناما، گفته است که نهادهای سازمان ملل متحد بدون کارمندان زن فعالیت نمی‌توانند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، افزوده است: «ما به مقامات حاکم یادآوری می‌کنیم که ادارات سازمان ملل متحد بدون کارمندان زن فعالیت کرده نمی‌توانند و نه هم کمک‌های حیاتی امکان‌پذیر است.»

گفتنی است که امارت اسلامی، سال گذشته پس از صدور فرمان ممنوعیت تحصیل دختران، فرمان ممنوعیت کار زنان در مؤسسه‌های غیردولتی داخلی و خارجی در افغانستان را، نیز صادر کرد. این تصمیم امارت اسلامی با واکنش‌های گسترده‌ای روبه‌رو شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، اما به دنبال صدور فرمان ممنوعیت کار زنان در مؤسسه‌های غیردولتی داخلی و خارجی، در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی گفته بود که این فرمان برای «حفظ عزت و عفت» زنان صادر شده است و بر تمام نهادهای غیردولتی از جمله سازمان ملل متحد تطبیق می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: