بیش از دو سال است که خواست‌ها و تلاش‌های امارت اسلامی برای به‌رسمیت‌شناخته‌شدن از سوی جهان، تا کنون جامه‌ی عمل نپوشیده است و کشورها هم‌چنان از به‌رسمیت‌شناسی حکومت سرپرست افغانستان، خودداری می‌کنند و هم‌اکنون معلوم هم نیست که این انزوای افغانستان تا چه زمانی دوام خواهد کرد.

با این وجود، برخی از کشورها آماده شده‌ اند که روابط خود را با افغانستان زیر حاکمیت امارت اسلامی ادامه دهند و با این که مقام‌های امارت اسلامی با محدودیت‌های سفر از سوی سازمان ملل متحد روبه‌رو اند، اجازه‌ی سفر را به هیئت‌های امارت اسلامی بدهند. ناوقت روز شنبه، ۶ عقرب، سخن‌گوی وزارت امور خارجه‌ی افغانستان از سفر امیرخان متقی، سرپرست این وزارت، به ترکیه خبر دادند؛ سفری که جست‌وجوی راه‌های تقویت روابط دوجانبه میان امارت اسلامی و ترکیه، از مهم‌ترین اهدافش خوانده می‌شود.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

با این که تا نوشتن این گزارش امیرخان متقی با هیچ مقام رسمی حکومت ترکیه دیداری نداشته ‌است؛ اما برخی از آگاهان روابط بین‌الملل و مسائل سیاسی، می‌گویند که نیازمندی‌های موجود در روابط افغانستان و ترکیه، ترکیه را وادار به داشتن یک سلسله تعامل با حکومت افغانستان می‌کند.

محمود اضطرابی، آگاه روابط بین‌الملل، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «روابط دو کشور، بیش‌تر برخاسته از نیازهای مشترک میان دو کشور است. افغانستان و ترکیه مشترکات زیادی دارند؛ ترکیه برای برقراری روابط بیش‌تر، منتظر این مانده نمی‌تواند که غرب چه کار می‌کند یا این که چه وقت حکومت افغانستان را به رسمیت می‌شناسد.»

آگاهان، هم‌چنان به این باور اند که حکومت سرپرست افغانستان بایستی برای به‌رسمیت‌شناخته‌شدن، اقداماتی را در داخل کشور که با خواست‌های ملی و بین‌المللی هم‌راه ‌است، روی دست گیرد.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

همایون خیری، آگاه مسائل سیاسی، نیز در این باره می‌گوید: «طبیعی است که این سفر یک سلسله نتایجی را در قبال دارد و این که رویکرد حکومت ترکیه در برابر افغانستان چه گونه است را، سیاست خارجی این کشور تعیین می‌کند؛ اما برقراری روابط با یک حکومت رسمی تا یک حکومت غیررسمی، فرق می‌کند و ترکیه به خاطر برخی نیازمندی‌ها روابط برقرار می‌کند؛ اما روابط رسمی با افغانستان نیازمند مشروعیت داخلی است. حاکمیت فعلی برای مشروعیت جهانی باید نشان دهد که از همه‌ی مردم افغانستان نمایندگی می‌کند.»

گفتنی است که ترکیه هم‌اکنون میزبان چهره‌های سیاسی مهم دوره‌ی جمهوری نیز است و تا کنون گفته نشده‌ است که سرپرست وزارت امور خارجه با این چهره‌ها هم دیدار خواهد داشت یا خیر؟

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: