در ادامه‌ی موج‌ تازه‌‌ای از بازداشت‌‌های مهاجران افغان در پاکستان، مسئولان سفارت افغانستان در اسلام‌آباد، می‌گویند که در جریان دو هفته، بیش از ۷۰۰ مهاجر افغان به شمول کسانی که مدرک‌های قانونی نیز دارند، از سه شهر پاکستان از سوی پلیس بازداشت شده اند.

سرداراحمد شکیب، سرپرست سفارت افغانستان در اسلام‌آباد، به سلام‌وطندار می‌گوید که تا کنون ۵۰۰ تا ۶۰۰ مهاجر افغان از شهر کراچی پاکستان و ۲۰۰ مهاجر دیگر از شهرهای اسلام‌آباد و راولپندی، بازداشت شده اند.

او می‌افزاید: «تنها روز گذشته ۲۰۰ مهاجر افغان در اسلام‌آباد بازداشت شدند که تا ۱۲۱ تن این‌ها دارندگان کارت بودند و ۳۴ تن دارنگان ویزا بودند. با تلاش‌های سفارت و نمایندگان مهاجرین، دارندگان اسناد آزاد شدند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

سرپرست سفارت افغانستان در اسلام‌آباد، هم‌چنان می‌گوید که برای توقف روند بازداشت مهاجران افغان‌، مکتوبی را به دادگاه عالی پاکستان فرستاده و از این نهاد خواسته است که مسئله‌ی مهاجران را سیاسی نکند.

سرداراحمد شکیب، تأکید می‌کند: «در مورد مشکلات مهاجرین، یک مکتوب از طرف سفارت به ستره‌محکمه‌ی پاکستان/دادگاه عالی پاکستان روان کرده‌ایم و در باره‌ی مشکلات افغان‌ها گفته‌ایم که بازداشت‌ها روابط بین دو کشور را خراب‌تر کرده است و این به نفع هیچ کشوری نیست.»

در همین ‌حال، شماری از مهاجران افغان در پاکستان، می‌گویند که سرعت بازداشت‌ها بیش‌تر شده است. ظریفه نجاتی و هاجره مرادی، دو مهاجر افغان در اسلام‌آباد، به سلام‌وطندار می‌گویند که از ترس بازداشت، به گونه‌ی پنهانی نیازهای اولیه‌ی شان را از بازار تهیه می‌کنند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

ظریفه نجاتی، می‌گوید‌: «ما به امید جامعه‌ی جهانی به این جا آمده‌ایم که متأسفانه نه این جا جای ماندن داریم و نه امیدی به پس‌رفتن است. از یک طرف فقر ما را به جان رسانده و از یک سو ترس بازداشت.»

هاجره مرادی، نیز می‌‌گوید: «من هم ویزا ندارم، از خانه بیرون شده نمی‌توانم، با مشکلات زیادی گرفتارم. مثل یک دزد بازار می‌رویم. باور کنید من همین حالا مریضم؛ اما نمی‌توانم نزد داکتر بروم.»

گفتنی است که حدود دو هفته پیش نخست‌وزیر حکومت موقت پاکستان، هشدار داد که تمامی مهاجران بدون مدرک شناسایی را، از این کشور اخراج می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: