تاجران میوه و سبزی تازه در تخار، می‌گویند که در روزهای پسین ده‌ها تُن میوه و سبزی تازه به دلیل سرمای شدید در این ولایت، یخ بسته است.

عزیزالله، یکی از عمده‌فروشان میوه و سبزی در شهر تالقان، مرکز تخار، به سلام‌وطندار می‌گوید که به دلیل بارش برف و سرمای شدید در روزهای پسین، انبار سبزی‌هایش را یخ بسته و همه داشته‌هایش از بین رفته است.

او می‌افزاید که در چند روز گذشته، ده‌ها تُن میوه و سبزی تازه در شهر تالقان به دلیل سرمای شدید فاسد شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

عزیزالله، می‌گوید: «سبزی‌های یخ‌زده را کسی نمی‌خرد؛ به خاطر این که نه قابل خوردن است و نه قابل استفاده. میوه و سبزی همه از بین رفته، پیاز، کچالو، زردک، کاهو هیچ کدامش به درد نمی‌خورد و نمی‌شود از آن‌ها استفاده کرد.»

تاجران میوه و سبزی در تخار، دست‌رسی‌نداشتن به مکان مناسب برای نگه‌داری سبزی و میوه را، مهم‌ترین دلیل یخ‌بستن میوه و سبزی در روزهای پسین عنوان می‌کنند.

حشمت‌الله، یک تن از سبزی‌فروشان در تخار، می‌گوید: «سبزی‌های ما از جلال‌آباد، پاکستان، ایران و هند به کابل می‌آید و بعداً طرف ولایت‌های شمالی منتقل می‌شود. ما در تابستان از گرمی مشکلات خود را داریم و در زمستان هم از سردی. در همین سردی چند روز، واقعاً ما تمام سبزی‌فروشان متضرر شده‌ایم.»

صبور، دیگر سبزی‌فروش در تخار، نیز می‌گوید: «سبزی‌هایی که ما آورده بودیم، خیلی ضرر کردیم. ما سبزی‌ها را از مارکت می‌آوریم و می‌فروشیم، هر کدام از ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار افغانی متضرر شدیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در همین حال، مسئولان محلی تخار با کم‌پیشینه‌دانستن سردی امسال، می‌گویند برای این که زمستان سال‌های گذشته خیلی سرد نبود، تاجران و سبزی‌فروشان نیز در نگه‌داری کالاهای شان کم‌توجهی کرده اند.

عبدالرحیم احدی، رییس زراعت تخار، می‌گوید: «این که سبزی‌فروشان می‌گویند ما سردخانه نداریم و میوه‌های مان خراب می‌شود، حقیقت دارد؛ چون سردخانه‌هایی که معیاری باشد و برای شان لازم است را ندارند. اما ریاست زراعت در این زمینه‌ برنامه‌هایی را روی دست دارد که ان‌شاءالله آهسته‌آهسته حل خواهد شد.»

این در حالی است که در نتیجه‌ی بارش برف در روزهای پسین در تخار، دمای هوا تا منفی ۲۶ درجه‌ی سانتی‌گراد در این ولایت گزارش شده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: