شماری از ولایت‌های افغانستان حوالی ۱:۳۰ دقیقۀ بامداد امروز (چهارشنبه، اول سرطان) گواه زمین‌لرزۀ شدید بودند. ولایت‌های خوست و پکتیکا بیش‌ترین آسیب را از این زمین‌لرزه دیده و خسارات هنگفت مالی و جانی را متقبل شده‌اند.

در پی این زمین‌لرزه شماری از سازمان‌های بین‌المللی اعلام کرده‌اند که برای رسیده‌گی به قربانیان و آسیب‌دیده‌گان این روی‌داد طبیعی تلاش می‌کنند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت گفته است که خانه‌های بسیاری در منطقه‌های زلزله‌زده تخریب شده‌اند و خانواده‌ها به کمک فوری نیاز دارند. این سازمان افزوده که تیمی از کارمندان این سازمان به محل رفته‌ است تا میزان آسیب را بررسی و به افراد آسیب‌دیده کمک کند.

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان نیز گفته که گروهی را به محل فرستاده است. این نهاد ابراز نگرانی کرده است که آمار قربانیان این زمین‌لرزه ممکن افزایش یابد.

کمیشنری عالی سازمان ملل افزوده که با ادامۀ عملیات جست‌وجو و نجات، گروهی برای یک ارزیابی مشترک بین‌سازمانی ایجاد و به محل اعزام شده است و این نهاد برای پشتی‌بانی از بازمانده‌گان سهم خواهد داشت.

در همین حال، ادارهٔ هماهنگ‌کنندۀ امور بشری سازمان ملل متحد یا اوچا از اعزام تیم‌های ارزیابی‌اش به منطقه‌های آسیب‌دیده خبر داده است. این اداره تٲکید کرده که از ملل متحد و دیگر اداره‌های بشری دیگر نیز تقاضا شده است که ادارهٔ مبارزه با حوادث طبیعی محلی را در زمینۀ ارزیابی و پاسخ‌گویی به نیازمندی‌های فوری پشتی‌بانی کنند.

اعلام آماده‌گی اتحادیۀ اروپا و شماری از کشورها برای ارائۀ کمک‌

توماس نیکلسون، نمایندهٔ ویژهٔ اتحادیهٔ اروپا برای افغانستان، در توییترش نوشته است که این اتحادیه وضعیت در افغانستان را از نزدیک نظارت می‌کند و آماده است کمک‌های فوری را به باشنده‌گان و مناطق آسیب‌دیده فراهم کند.

نرندرا مودی، نخست‌وزیر هند، با ابراز تسلیت به خانواده‌های قربانیان زمین‌لرزه گفته است که کشورش در روزهای دشوار در کنار مردم افغانستان می‌ایستد. او افزوده که هند آماده است هرچه سریع‌تر مواد امدادی را در اختیار مردم افغانستان قرار بدهد.

شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، نیز گفته که با اطلاع‌یافتن از این روی‌داد عمیقاً اندوه‌گین شده است. او تٲکید کرده است که مردم پاکستان در غم و اندوه «برادران افغان خود» شریک‌اند. شریف افزوده است که مقام های پاکستان در تلاش‌اند تا در این موقع ضروری از افغانستان پشتی‌بانی کنند.

از سوی دیگر، آنیکن هویتفلد، وزیر امور خارجۀ ناروی با پخش بیانیه‌یی گفته است که با بازمانده‌گان قربانیان ابراز هم‌دردی می‌کند. او افزوده که مردم افغانستان در سال گذشته دشواری‌های بسیاری را تجربه کردند و این فاجعه به این دشواری‌ها افزوده است. هویتفلد تٲکید کرده که کمک‌های بشردوستانه به افغانستان حیاتی‌ست.

آنالنا بائربوک، وزیر خارجۀ آلمان، هم در توییترش نوشته است که با شنیدن خبر زمین‌لرزۀ وحشت‌ناک در افغانستان به شدت شوکه و اندوه‌گین شده است. او افزوده است که آلمان یک‌جا با شرکای بین‌المللی تا حد توان کمک‌های بشردوستانه را فراهم خواهد کرد.

ابراز هم دردی سفارت‌های آمریکا، بریتانیا، چین و ایران

سفارت ایالات متحدۀ آمریکا برای افغانستان، در پیامی به بازمانده‌گان قربانیان تسلیت گفته است. این سفارت با ابراز تٲسف از این روی‌داد گفته است که «ما خدمت همۀ کسانی که از این روی‌داد ویران‌گر متٲثر شده‌اند، از صمیم قلب تسلیت عرض می‌کنیم.»

هوگو شارتر، کاردار سفارت بریتانیا برای افغانستان، هم‌چنان نوشته که از خبر زلزله در افغانستان «شوکه و غمگین» شده است. او افزوده که بریتانیا آماده است در صورت لزوم به افغانستان کمک کند.

سفارت چین در کابل، از ایستادن در کنار مردم افغانستان خبر داده است. این سفارت به نقل از وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجۀ چین، گفته که این کشور آماده است مطابق به نیازهای افغان‌ها کمک‌های اضطراری به آسیب‌دیده‌گان ارائه کند.

سفارت ایران در کابل هم‌چنان با ابراز هم‌دردی، اعلام کرده که این سفارت اقدامات کمکی لازم به این روی‌داد را انجام داده است. این سفارت گفته که دو هواپیمای حاوی کمک‌های اولیه را به آسیب دیده‌گان زمین‌لرزه فرستاده است.

زمین‌لرزۀ شب گذشته در ولایت‌های جنوب و شرق کشور صدها کشته و زخمی برجای گذاشته و خسارات هنگفت مالی نیز بر باشنده‌گان وارد کرده است. بربنیاد آخرین آمار مسئولان محلی، تنها در دو ولسوالی ولایت پکتیکا ۱۰۰۰ تن جان باخته و ۱۵۰۰ تن دیگر نیز زخم برداشته‌اند. مسئولان گفته‌اند که ارقام در حال افزایش است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: