پروژه‌ی بازسازی و نوسازی شفاخانه‌ی جمهوریت در کابل، روز گذشته (یک‌شنبه، ۳۰ میزان) از سوی مقام‌های وزارت صحت عامه گشایش یافت. قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه، در مراسم گشایش این پروژه، می‌گوید که شفاخانه‌ی جمهوریت با هزینه‌ی بیش از چهار میلیارد افغانی به گونه‌ی معیاری بازسازی و نوسازی می‌شود و پس از بازسازی، با بخش‌های جدید و امکانات پیش‌رفته‌ی پزشکی آماده خواهد شد.

او می‌افزاید: «این اولین بار است که بودجه‌ی سنگین برای ساخت شفاخانه در نظر گرفته شده است. ما در گذشته در این شفاخانه تنها هفت یا هشت اداره‌ی تخصصی داشتیم، از این به بعد در این شفاخانه ۲۸ بخش مختلف و برنامه‌ی تخصصی خواهیم داشت. همین گونه، تعداد بستر آن از ۳۰۰ به ۴۰۰ بستر ارتقا خواهد کرد.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

سرپرست وزارت صحت عامه، کم‌بودی‌ها در نظام بهداشت افغانستان را می‌پذیرد و می‌گوید که شهروندان سالانه بیش از ۵۰۰ میلیون دالر را برای درمان به کشورهای دیگر می‌پردازند و این وزارت تلاش دارد با معیاری‌سازی نظام بهداشت و فراهم‌سازی زمینه‌ی درمان بیماران در داخل، نیازمندی به کشورهای دیگر را به صفر برساند.

سرپرست وزارت صحت عامه، تصریح می‌کند: «اگر ما به ساحه‌های اطراف برویم، این واضح خواهد شد که در بخش صحت در افغانستان خالی‌گاه بزرگ وجود دارد. در ۲۰ سال گذشته بیش از ۵۰ درصد شهروندان از خدمات صحی محروم مانده اند. ما با استفاده از این برنامه‌ها تلاش داریم جلو بیرون‌رفتن پول شهروندان خود را بگیریم.»

در سوی دیگر، امین‌الله معینی، رییس شفاخانه‌ی جمهوریت، در این مراسم از وزارت صحت عامه و شرکت تطبیق‌کننده‌ی این پروژه، می‌خواهد که تلاش کنند کار بازسازی این شفاخانه را پیش از مهلت تعیین‌شده به پایان برسانند.

او می‌گوید‌: «در شش ماه گذشته بیش از ۱۰۰ هزار بیمار به شفاخانه‌ی جمهوریت مراجعه کرده اند و بیش از ۱۲ هزار نفر را ما بستری کرده‌ایم. بیماران در این شفاخانه از ولایت‌های دور که امکان درمان شان آن جا نیست، به این شفاخانه می‌آیند. بنابراین، نیاز است کار این شفاخانه زودتر به پایان برسد.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، مسئولان در شرکت انکشاف ملی که کار بازسازی و نوسازی شفاخانه‌ی جمهوریت را برعهده دارد، اطمینان می‌دهند که این پروژه با سرعت و به گونه‌ی درست عملی خواهد شد. عبدالولی عادل، معین شرکت انکشاف ملی، می‌گوید: «ما به وزارت صحت عامه و مسئولان شفاخانه اطمینان می‌دهیم که کار بازسازی این شفاخانه به شکل جدی پیش خواهد رفت و ما کیفیت و سرعت را تضمین می‌کنیم.»

مسئولان وزارت صحت عامه، در این مراسم بر خودکفایی نظام بهداشت کشور تأکید می‌کنند و از پزشکانی که بیرون از کشور رفته اند، نیز می‌خواهند که به کشور بازگردند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: