نشست بین‌المللی به‌منظور جلب کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان به میزبانی سازمان ملل متحد، بریتانیا، آلمان و قطر، با تعهد کمک ۲.۴ میلیارد دالری پایان یافت. این نشست روز گذشته زیر نام «کنفرانس افغانستان ۲۰۲۲» در سوئیس برگزار شده بود و نماینده‌گان ۴۱ کشور و سازمان بین‌المللی در آن حضور داشتند. در این نشست نمایندۀ امارت اسلامی حضور نداشت.

سازمان ملل متحد پیش از این برای رسید‌ه‌گی به بحران بشری افغانستان، خواستار کمک ۴.۴ میلیارد دالری شده بود. در نشست روز گذشته به‌دلیل آن‌چه «دل‌سردی از عمل‌کرد امارت اسلامی به‌ویژه دربارۀ بستن مکتب‌ها به‌روی دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم» خوانده شده، تنها حدود نیمی از پول درخواستی سازمان ملل متحد تعهد شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

بریتانیا ۲۸۶ میلیون پوند (۳۷۵ میلیون دالر)، آلمان ۲۰۰ میلیون یورو (بیش از ۲۲۱ میلیون دالر)، اتحادیۀ اروپا ۱۱۳ میلیون یورو (۱۲۸ میلیون دالر)، آمریکا ۲۰۴ میلیون دالر، قطر ۲۵ میلیون دالر و برخی کشورهای دیگر در این نشست به کمک بشردوستانه به مردم افغانستان متعهد شده‌اند. پاکستان در این نشست کمک نقدی به مردم افغانستان را متعهد نشده است.

کشورهای کمک‌کننده گفته‌اند که این کمک قرار است در اختیار آژانس‌های سازمان ملل متحد قرار ‌گیرد و هرگز به امارت اسلامی داده نخواهد شد. با این حال، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در سخنان خود در آغاز این نشست بر جلوگیری از وضعیت مرگ‌بار در افغانستان تأکید و از امارت اسلامی برای بستن مکتب‌های دخترانه به شدت انتقاد کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او هم‌چنان گفته است که کشورهای کمک‌کننده نباید در این شرایط مردم افغانستان را رها کنند. به‌ گفتۀ او، حدود ۹۵ درصد از مردم افغانستان غذای کافی ندارند و ۹ میلیون تن در معرض خطر قحطی قرار دارند.

دبیرکل سازمان ملل متحد افزوده است: «بدون اقدام فوری، ما با یک بحران گرسنه‌گی و سوءتغذیه در افغانستان روبه‌رو هستیم. مردم هم‌اکنون فرزندان و اعضای بدن آن‌ها را می‌فروشند تا خانوادۀ خود را سیر کنند.»

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: