مسئولان وزارت صحت می‌گویند که تا امروز ۱۱۹ هزار و ۸۴۰ تن در ۳۴ ولایت واکسن ضد ویروس کرونا دریافت کرده‌اند. به گفتۀ مسئولان، واکسن‌شده‌گان شامل کارمندان صحی، کارمندان رسانه‌ها، آموزگاران، کارمندان دولتی بالاتر از ۱۸ سال، زندانیان، بازگشت‌کننده‌گان از کشورهای هم‌سایه و دیگر قشرهای جامعه‌اند.

طبق گفته‌های مسئولان وزارت صحت، ولایت‌های کابل، هرات، ننگرهار و کنر به ترتیب بیش‌ترین تعداد واکسن‌‌شده‌گان را دارند. مسئولان می‌افزایند که تاکنون ۷۳ هزار و ۱۱ کارمند صحی در سراسر کشور واکسن شده‌اند. این ‌رقم، بیش‌ترین رقم واکسن‌شده‌گان در میان همه قشرهای جامعه‌ است.

هم‌چنان به گفتۀ مسئولان، تاکنون ۲۲ هزار و ۸۹۵ آموزگار در ۳۳ ولایت واکسن شده‌اند. رقم آموزگاران واکسن‌شده، پس از رقم کارمندان صحی واکسن‌شده بیش‌ترین رقم است.

نورستان یگانه ولایتی‌ست که تاکنون تنها بر ۳۸۵ کارمند صحی واکسن کرونا را تطبیق کرده است. دیگر قشرها چون آموزگاران، کارمندان رسانه‌ها، کارمندان دولتی بالاتر از ۱۸ سال، زندانیان، بازگشت‌کننده‌گان از کشورهای هم‌سایه و… در این ولایت هنوز واکسن دریافت نکرده‌اند.

روند تطبیق واکسن کرونا در افغانستان حدود یک‌ونیم ماه پیش (سه‌شنبه، پنجم حوت/اسفند) هم‌زمان با یک‌ساله‌گی ثبت نخستین مورد ابتلا به این ویروس در کشور، به گونۀ رسمی آغاز شد.

این در حالی‌ست که بر بنیاد گزارش‌‌های وزارت صحت، از آغاز گسترش ویروس کرونا تاکنون ۳۶۶ هزار و ۹۸ تن در کشور آزمایش کرونا داده‌اند. از این میان، ۵۷ هزار و ۱۴۴ تن به این ویروس مبتلا شده و ۲ ‌هزار و ۵۲۱ تن در اثر ابتلا به آن جان‌های‌شان را از دست داده‌اند. همین‌گونه ۵۱ هزار و ۹۶۳ تن بهبود یافته‌‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: