مسئولان در کمیسیون تماس با شخصیت‌‌های افغان، می‌گویند که تا کنون به بیش از ۶۵۰ مقام حکومت پیشین، کارت مصونیت توزیع کرده اند.

فهیم چکری، رییس شرکت افغان‌تلیکام که بیش از یک سال می‌شود دوباره به افغانستان برگشته، می‌گوید که از زمان برگشتش به افغانستان دو تا سه بار از طریق تلفن تهدید شده است. او، با نگرانی از تهدیدهای امنیتی، از امارت اسلامی می‌خواهد که برای تأمین امنیت مقام‌های حکومت پیشین که به کشور برگشته اند، بیش‌تر توجه کند.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

چکری، می‌افزاید: «خواست ما این است که کمیسیون به اشخاصی که احساس خطر می‌کنند، محافظ بدهد و اطمینان خاطر در رابطه به تأمین‌شدن امنیت شان مساعد شود.»

همین ‌گونه، امید صافی، رییس نهاد پیش‌رفت افغانستان، می‌گوید از هنگامی که به افغانستان برگشته، نگران امنیت جان خود و خانواده‌اش بوده است؛ اما پس از آن که کارت مصونیت دریافت کرده، نگرانی‌اش در باره‌ی تهدیدهای امنیتی، رفع شده است.

او می‌افزاید: «پیش از این کارت نبود و نگران بودیم که خدانخواسته در جایی بی‌عزت شویم. وقتی کارت را دریافت کردیم، این کارت قابل قبول تمام اشخاصی که در امارت اسلامی کار می‌کنند، است.»

با این حال، مسئولان در کمیسیون تماس با شخصیت‌های افغان، می‌گویند که از دو هفته به این سو، روند توزیع کارت مصونیت به مقام‌های حکومت پیشین را آغاز کرده اند.

آن‌ها، می‌افزایند که تا کنون به بیش از ۶۵۰ مقام حکومت پیشین به شمول نمایندگان مجلس، مقام‌های نظامی و شخصیت‌های علمی که به افغانستان برگشته اند و نیز به ده‌ها شخصیت سیاسی حکومت که در کشور ماندند، کارت مصونیت توزیع کرده اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

احمدالله وثیق، سخن‌گوی کمیسیون تماس با شخصیت‌های افغان، می‌گوید که با دریافت کارت مصونیت، دست اشخاص استفاده‌جو کوتاه می‌شود. او می‌افزاید: «هنوز ۶۵۰ مقام حکومت پیشین که به کشور برگشته و نیز ده شخصیت سیاسی حکومت پیشین که در افغانستان مانده، کارت مصونیت دریافت کرده اند.»

گفتنی است که پس از تحولات سیاسی در افغانستان، ده‌ها رهبر حزب‌های سیاسی و هم‌چنان محمداشرف غنی، رییس‌جمهور حکومت پیشین، کشور را ترک کرده و در کشورهای دیگر پناهنده شده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: