مسئولان محلی کندهار، می‌گویند که مرزبانان پاکستانی آغازگر درگیری روز گذشته در مرز سپین‌بولدک-چمن بودند.

پس از چاشت روز گذشته (چهارشنبه، ۱۲ میزان)، نیروهای مرزی پاکستان و نیروهای امارت اسلامی در مرز سپین‌بولدک_چمن به هم‌دیگر تیراندازی کردند که در نتیجه،‌ شماری از غیرنظامیان در دو سوی مرز کشته و زخمی شدند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

محمود اعزام، سخن‌گوی والی کندهار، به سلام‌وطندار می‌گوید که بررسی‌ها در باره‌ی دلیل این درگیری آغاز شده و تلاش می‌شود که از تکرار چنین رویدادها در آینده پیش‌گیری شود. او می‌افزاید: «یک حادثه‌ی کوچک بود و دو یا سه تن از افراد ملکی زخم برداشتند و آن طرف دیگر هم تلفات داشت؛ حالا  اوضاع به حالت عادی برگشته است.»

ارتش پاکستان، روز گذشته با پخش اعلامیه‌ای گفته که یک نگه‌بان مرزی امارت اسلامی در گذرگاه سپین‌بولدک-چمن، به شمول یک پسر ۱۲ساله، دو تن را با شلیک گلوله کشته است. در این اعلامیه‌، آمده است که نیروهای مرزی پاکستان، از شکیبایی بیش از حد کار گرفته تا از تلفات بیش‌تر در جریان تیراندازی جلوگیری شود.

ارتش پاکستان، این رویداد را غیرمسئولانه خوانده و از مقام‌های امارت اسلامی خواسته است که عامل آن را به پاکستان بسپارد.

شماری از آگاهان مسائل سیاسی، می‌گویند که ادامه‌ی این درگیری‌ها، تنش‌ها میان افغانستان و پاکستان را افزایش خواهد داد.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

سیدشفیق‌الله سادات، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که مشکلات دوجانبه میان افغانستان و پاکستان، باید از راه‌های دیپلماتیک حل شود. او می‌افزاید: «چند دلیل است؛ گاهی برخورد نادرست نیرو های مرزی پاکستان با افغان‌ها سبب می‌شود که حس ملی‌گرایی سبب درگیری شود و گاهی مرزها به دلیل این که به رسمیت شناخته‌ نشده، مشکلات را خلق می‌کند که باید از راه دیپلماتیک حل شود.»

گفتنی است که ۲۰ روز پیش نیز، نیروهای مرزی پاکستان و نیروهای امارت اسلامی، در گذرگاه تورخم با هم درگیر شده بودند که در نتیجه‌ی آن، این گذرگاه توسط پاکستان برای نُه روز به روی رفت‌وآمد بسته شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: