حوالی ساعت ۱۱:۰۰ پیش از چاشت روز گذشته (چهارشنبه، ۱۵ سنبله)، هنگامی که نیروهای امارت اسلامی سرگرم ساخت یک پاس‌گاه در نزدیکی خط فرضی دیورند بودند، از سوی نظامیان پاکستانی هدف گلوله‌باری قرار گرفتند. هم‌زمان، نیروهای امارت اسلامی، نیز بی‌تأخیر به حمله‌های نیروهای پاکستانی واکنش نشان دادند و درگیری شدید میان دو طرف آغاز شد.

به گفته‌ی باشندگان محل، در این درگیری که حدود نیم ساعت به درازا کشید، دو طرف از سلاح‌های سبک‌وسنگین استفاده کردند.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

نورمل، یکی از باشندگان محل، می‌گوید که درگیری شدید اما تلفات اندک بوده است. به گفته‌ی او، در این درگیری تنها دو غیرنظامی زخمی شده اند. نورمل، می‌افزاید: «نیروهای افغان می‌خواستند در نزدیکی همین پاس‌گاه، یک پاس‌گاه دیگر بسازند که پاکستانی‌ها با آن مخالفت و در نهایت به سوی آن‌ها شلیک کردند. درگیری بین دو طرف رخ داد که نیم ساعت ادامه داشت؛ اما در نتیجه‌ی آن تنها دو غیرنظامی زخمی شدند.»

پس از درگیری میان نیروهای پاکستانی و امارت اسلامی، گذرگاه تورخم از سوی طرف پاکستانی به روی رفت‌وآمد بسته شد که تا کنون بسته است. شماری از شهروندان؛ کسانی که برای درمان، تحصیل و تجارت، به پاکستان می‌روند، نیز در این مسیر گیر مانده اند و برای بازگشایی گذرگاه تورخم لحظه‌شماری می‌کنند.

شاهدخان که برای درمان مادرش از کابل به پاکستان می‌رود، می‌گوید: «اکنون به دلیل جنگ، مرز بسته شده و سفر ما نیز به تأخیر افتاده است. من از کابل آمده‌ام و نمی‌توانم برگردم. حیرانم که چه کنم. مادرم شدید بیمار است. امیدوارم این مشکل هرچه زودتر حل شود.»

سلیم، راننده در مرز تورخم که سبزی به پاکستان انتقال می‌دهد، نیز با مشکل مشابه روبه‌رو است. او می‌گوید که اگر گذرگاه تورخم یک روز دیگر بسته بماند، محصولاتش فاسد می‌شود. سلیم، می‌افزاید: «به دلیل جنگ، اموال من این جا گیر مانده است. مجبورم فردا آن را منتقل کنم؛ اما نمی‌دانم فردا دروازه باز می‌شود یا نه. امیدوارم هر دو طرف هر چه زودتر این مشکل را حل کنند.»

از سویی هم، مسئولان در ننگرهار، می‌گویند که تلاش‌ها برای حل مشکلات در مناطق مرزی آغاز شده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

قریشی بدلون، آمر اطلاعات ریاست اطلاعات‌وفرهنگ ننگرهار، هرچند آمار مشخصی از تلفات درگیری روز گذشته ارائه نمی‌کند؛ اما می‌گوید که تلاش‌ها برای بازگشایی گذرگاه تورخم جریان دارد. او می‌افزاید: «ملیشه‌های پاکستانی از ساخت پاس‌گاه نیروهای امنیتی افغان جلوگیری و سپس به سوی آن‌ها تیراندازی کردند که منجر به درگیری شد. این درگیری نیم ساعت ادامه داشت که منجر به تلفات سه تن شد. در حال حاضر و تا اطلاع بعدی، دروازه‌ی تورخم به روی تمام رفت‌وآمدها بسته است.»

گفتنی است که پیش از این نیز، نیروهای پاکستانی در نزدیکی خط فرضی دیورند با نیروهای امارت اسلامی درگیر شده اند که از دو طرف کشته و زخمی گرفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: