شماری از تکسی‌ران‌ها در شهر کابل، در واکنش به طرح تغییر رنگ تکسی‌های شهری، می‌گویند که توانایی رنگ‌کردن تکسی‌های خود را ندارند.

آن‌ها می‌گویند که تغییردادن رنگ تکسی، ۱۰ تا ۱۵ هزار افغانی هزینه برمی‌دارد و با درآمد روزانه‌ی ۲۰۰ تا ۳۰۰ افغانی‌ای که دارند، نمی‌توانند آن را فراهم کنند.

این تکسی‌ران‌ها، از ریاست عمومی ترافیک وزارت امور داخله، می‌خواهند تا به‌ جای طرح تغییر رنگ تکسی، موترهای مسافربر شخصی را از سطح شهر جمع‌آوری کند، تا از یک ‌سو کار تکسی‌ران‌ها رونق پیدا کند و از سوی دیگر، از ازدحام شهر کاسته شود.

راشد، یکی از تکسی‌ران‌ها در شهر کابل، می‌گوید: «اگر دولت در این راستا با ما هم‌کاری کند، ما از این طرح استقبال کرده و موترهای خود را رنگ می‌کنیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

رنگ تکسی‌های شهری در افغانستان تا حالا زرد بود؛ اما امروز (سه‌شنبه، ۱۹ ثور) ریاست عمومی پلیس ترافیک، در برنامه‌ای در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت، از رنگ تازه‌ی تکسی‌ها که چیزی شبیه آبی روشن و سفید است، رونمایی کرد.

مسئولان پلیس ترافیک، هدف از تغییر رنگ تکسی‌ها را برابرسازی رنگ تکسی‌ها با معیارهای جهانی، تأمین امنیت مردم و ازبین‌بردن فساد و دزدی عنوان می‌کنند.

حسیب‌الله مختار، رییس عمومی پلیس ترافیک، می‌گوید که نبود رنگ مشخص، قوانین و معیارهای مشخص برای تکسی‌های شهری، سبب بی‌نظمی و ناامنی شده است.

به گفته‌ی او، برای تأمین نظم و امنیت، رانندگان تکسی‌ها، بایومتریک شده و به هر منطقه به اندازه‌ی نیاز، موتر اختصاص خواهد یافت.

آقای مختار، می‌افزاید که تلاش می‌شود تا پس از این، همه حمل‌ونقل‌های درون‌شهری و برون‌شهری، با تکسی‌هایی انجام شود که به طرح جدید تغییر رنگ یافته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در همین حال، عبدالودود خیرخواه، مدیر بخش پلان و احصائیه‌ی ریاست پلیس ترافیک، می‌گوید که برای تنظیم بهتر تکسی‌های شهری، برنامه و پالیسی منظمی را ساخته ‌اند.

او می‌گوید: «هدف ما ارائه‌ی خدمات تکسی به تمام شهروندان است. ما در راستای تنظیم این‌ها بر روی جاده‌ها و شهرها، یک پلان و پالیسی تنظیم کرده ‌ایم. رنگ فعلی نه معیاری ا‌ست و نه بر اساس کدام کُد مشخص شده است.»

بر بنیاد گفته‌های مسئولان ریاست ترافیک، اکنون، نزدیک به ۷۰ درصد حمل‌ونقل در شهرها، توسط موترهای شخصی انجام می‌شود که سبب ایجاد ناامنی شده است؛ زیرا مشخصات این موترها معلوم نیست.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: