مرکز تجارتی «بی‌بی خدیجه‌الکبری»، با داشتن ۲۰۰ دکان ویژه‌ی زنان، روز گذشته در شهر مزارشریف، مرکز بلخ، گشایش یافت.

این مرکز که پیش از این به نام مارکت «نور» مشهور و شماری از دکان‌های آن از چندی به این سو غیرفعال بود، روز گذشته به تصمیم شهرداری مزارشریف و ریاست امر به معروف و نهی از منکر بلخ، به زنان اختصاص داده شد.

مریم، یکی از دکان‌داران در این مرکز تجارتی، با ابراز خرسندی از گشایش آن، می‌گوید: «ما منتظر همین طور یک روز بودیم که این مارکت هم افتتاح شد؛ چون تنها خانم‌ها می‌توانند به این جا بیایند و مردان هیچ اجازه ندارند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در همین حال، قدرت‌الله طارق، شهردار مزارشریف، هدف از ایجاد این مرکز تجارتی را فراهم‌سازی زمینه‌ی کار به زنان در بلخ، عنوان می‌کند.

او می‌افزاید: «در این جا تقریباً ۲۰۰ دکان است و این ۲۰۰ دکان خاص برای زنان است که این‌ جا کار کنند و بتوانند مصارف روزمره‌ی زندگی خود را تأمین و معیشت خانواده‌های شان را تهیه کنند.»

از سویی هم، نصرالله هوتک، سخن‌گوی ریاست امر به معروف و نهی از منکر بلخ، می‌گوید: «این برای همه جهان نشان داد که امارت اسلامی افغانستان هیچ گونه مخالف کاروبار زنان تجارت‌پیشه نیست.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

با این حال، پشتنه افغان، یکی از تاجران و نماینده‌ی دکان‌داران این مارکت، می‌گوید که تخفیف در کرایه‌ی دکان و تجمع همه زنان در یک مکان، می‌تواند برای شان سودآور باشد.

او می‌‌افزاید: «یک دکان کرایه‌اش ماهانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ دالر بود؛ اما امروز می‌بینید که اول ۱۲۰۰ افغانی بود و شاروال صاحب امروز ۴۰۰ افغانی اعلان کرد. شما ۴۰۰ دالر را با ۴۰۰ افغانی مقایسه کنید، این خدمت را پدر و مادر به کسی نمی‌کند.»

این در حالی است که پیش از این نیز، مارکت زنانه‌ی رابعه‌ی بلخی در شهر مزارشریف برای زنان فعالیت داشت و این دومین مارکت ویژه‌ی زنان در این شهر است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: