سران سازمان هم‌کاری‌ شانگهای امروز (پنج‌شنبه، ۱۴ سرطان) سند عضویت بلاروس را به‌عنوان دهمین عضو این سازمان امضا کردند. تقویت صلح و توسعه‌ی پایدار، نظم عادلانه‌ی جهانی، هم‌کاری در بخش‌های مبارزه با هراس‌افکنی و قاچاق مواد مخدر، تقویت هم‌کاری‌ها میان اعضای سازمان هم‌کاری شانگهای در بخش انرژی از دیگر موضوع‌های مورد بحث در نشست شانگهای بوده است.

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه، در این نشست بر ایجاد نظم عادلانه‌ی جهانی با محوریت سازمان ملل متحد تأکید کرده است. او افزوده: «اکنون دایره‌ی کشورهای حامی نظم جهانی عادلانه و آماده‌ی دفاع از ارزش‌های سنتی در حال گسترش است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

بر اساس گزارش‌ها امضای دست‌کم ۲۴ سند هم‌کاری استراتیژیک در بخش‌های گوناگون به ویژه در بخش‌ هم‌کاری‌ها برای نظم جهانی و همین‌گونه مبارزه با افراط‌گرایی و قاچاق مواد مخدر در دستور کار نشست رهبران شانگهای بوده است.

مجددالدین خراسانی، آگاه روابط بین‌المل، می‌گوید که اعضای سازمان هم‌کاری‌ شانگهای تلاش دارد که با رفع نگرانی‌های امنیتی خود یک نظم جهانی آسیا‌محور را به وجود آورد. او می‌افزاید: «سازمان هم‌کاری شانگهای حالا مسائل اقتصادی را در نظر می‌گیرد، این‌ها کوشش می‌کنند که یک نظم نوین جهانی را به راه ‌اندازد که بیش‌تر آسیا‌محور است؛ مثلاً این که در نشست امروز هم کشورهای مانند ترکیه و هند و دیگر کشورهای تأثیرگزار منطقه حضور دارد.»

سازمان همکاری‌ شانگهای از سازمان‌های مهم و تأثیرگذار در منطقه است که بیش‌تر اعضای آن روابط دیپلماتیک و اقتصادی با امارت اسلامی دارد؛ اما افغانستان در نزدیک به سه سال گذشته به این نشست دعوت نشده است.

بیش‌تر اعضای سازمان هم‌کاری‌ شانگهای بارها نگرانی‌هایی را نیز نسبت به افغانستان به ویژه در بخش‌ هراس‌افکنی و تشکیل حکومت فراگیر مطرح کرده‌ اند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

آگاهان مسائل سیاسی، می‌گویند که با حفظ جایگاه افغانستان در چنین سازمان‌ها و داشتن تعامل نزدیک با امارت اسلامی می‌شود به این نگرانی‌ها رسیدگی کرد.

محمدزلمی افغان‌یار پوپل، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید: «نشست شانگهای برگزار می‌شود و نماینده‌‌ی افغانستان حضور ندارد، این تقابل هدفش تطبیق عمق استراتیژیک سیاسی در حکومت‌داری است، امیدوارم کشورها به این نتیجه رسیده باشند که افغانستان با ثبات اقتصادی و سیاسی می‌تواند نقش بهتری را در روند تأمین امنیت جهانی بازی کند.»

پیش از این روسیه اعلام کرده بود که عضویت افغانستان در سازمان هم‌کاری‌ شانگهای با مخالف تاجکستان روبه‌رو شده ‌است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: