شماری از باشنده‌گان بامیان به سلام‌وطندار می‌گویند که از حدود ۲۰ روز به این‌سو، آمریت پاسپورت این ولایت به‌روی متقاضیان و مراجعه‌کننده‌گان بسته است و هیچ‌گونه فعالیت ندارد.

به گفتۀ آنان، روزانه دست‌کم ۴۰ تا ۵۰ تن که بیش‌ترشان بیمارداران و دانش‌جویان دارای بورسیه هستند، برای طی مراحل و دریافت گذرنامه به آمریت پاسپورت بامیان مراجعه می‌کنند، اما این اداره به‌روی آنان بسته است.

محمد (مستعار)، یک‌ تن از مراجعه‌کننده‌گان آمریت پاسپورت بامیان، می‌گوید که اسناد گذرنامۀ او به‌دلیل نواقص از ریاست عمومی پاسپورت برگشت خورده و او که روز گذشته برای بررسی و رفع نواقص اسنادش به این آمریت مراجعه کرده، بسته بوده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به گفتۀ محمد، روزانه ده‌ها تن به آمریت پاسپورت بامیان مراجعه می‌کنند، اما به‌خاطر بسته‌بودن این اداره به‌دلیل نامعلوم، ناامید به خانه‌های‌شان برمی‌گردند.

شمس‌الله، یک تن از باشنده‌گان بامیان، که یک عضو خانواده‌اش بیمار است و پزشکان گفته‌اند برای درمان باید به یکی از کشورهای همسایه انتقال یابد، می‌گوید خودش و بیمارش گذرنامه ندارند. او می‌افزاید که برای گرفتن گذرنامه چندین بار به ادارۀ پاسپورت بامیان مراجعه کرده؛ اما بسته بوده است.

شمس‌الله با ابراز نگرانی می‌افزاید که اگر ادارۀ پاسپورت بامیان به‌زودی فعالیتش را از سر نگیرد، بیمارش از بین خواهد رفت.

با این حال، یک منبع امنیتی که نخواست هویتش فاش شود، به سلام‌وطندار می‌گوید آمریت پاسپورت بامیان پس از آن بسته شد که حدود ۲۰ روز پیش مولوی عتیق، مدیر این اداره و از نزدیکان صدیق‌الله شاهین مسافر، فرمانده امنیۀ بامیان، به‌دلیل فساد اداری از سوی نیروهای استخبارات این ولایت بازداشت شد.

منبع می‌افزاید که مولوی عتیق، دو روز پس از بازداشت، به توصیۀ صدیق‌الله شاهین مسافر از سوی عبدالله سرحدی، والی بامیان از بازداشت‌گاه ریاست استخبارات آزاد و به فرماندهی امنیۀ این ولایت سپرده شد.

یک منبع امنیتی دیگر نیز به شرط افشانشدن هویتش تأیید می‌کند که آمریت پاسپورت بامیان پس از بازداشت مولوی عتیق به اتهام فساد اداری، از سوی فردی به نام عطاالله محمدی، از نزدیکان عبدالله سرحدی و نمایندۀ او در آمریت پاسپورت بسته شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

خواستیم دیدگاه مسئولان فرماندهی امنیۀ بامیان را نیز در گزارش داشته باشیم؛ اما سخنگوی این فرماندهی حاضر به پاسخ‌گویی در این باره نشد.

آمریت پاسپورت بامیان در حالی به‌دلیل فساد اداری مدیر این اداره بسته شده است که شماری از باشنده‌گان این ولایت نیاز فوری به گذرنامه دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: