خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده که فعالیت شاخۀ خراسان داعش در افغانستان کاهش، اما حمله‌های تروریستی این گروه در پاکستان افزایش یافته است.

آسوشیتدپرس در گزارش از ننگرهار و نواحی مرزی پاکستان گفته که شاخۀ خراسان داعش از یک گروه شورشی به یک سازمان تروریستی کامل تبدیل شده است که مناطقی را در اختیار ندارد.

به نقل از گزارش، نشانه‌های افزایش حمله‌های تروریستی داعش در شمال‌غرب پاکستان دیده می‌شود؛ جایی‌که این گروه شیعیان را هدف قرار می‌دهد. در گزارش آمده که در یکی از این حمله‌ها، بیش از ۶۰ نمازگزار توسط یک انتحاری داعش کشته شدند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

امیر رنا، رئیس مؤسسۀ مطالعات صلح پاکستان، گفته که میزان حمله‌های تروریستی داعش در پاکستان در یک‌ سال گذشته افزایش یافته است. به گفتۀ او، داعش ۵۲ حمله تا ماه مارچ در پاکستان انجام داده است، در حالی‌که سال پیش از آن، این رقم به ۳۵ حمله می‌رسید. در این حمله‌ها ۱۵۵ تن جان خود را از دست داده‌اند.

آسوشیتدپرس افزوده که برعکس، حمله‌های داعش در افغانستان کاهش یافته است. طوری‌که این گروه در سال ۲۰۱۹ توانسته بود در ننگرهار مناطقی را زیر کنترل خود درآورد و در ولایت مجاور آن، کنر نیز نفوذش را گسترش دهد.

برخی تحلیل‌گران به این باور اند که نفوذ امارت اسلامی در روستا‌های شرق افغانستان و ارتباطات وسیع آن با مسجدها و مدرسه‌های مذهبی، فضا برای فعالیت‌های داعش را محدود کرده است. رئیس استخبارات امارت اسلامی نیز به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که داعش در شرق افغانستان به‌طور سازمان‌یافته حضور ندارد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که شماری از مقام‌های ارشد نظامی آمریکا گفته‌اند از زمان خروج آمریکا از افغانستان در سال گذشته، توانایی واشنگتن در جمع‌آوری اطلاعات دربارۀ داعش به‌شدت کاهش یافته است.

فرانک کنت مک‌کنزی، فرمانده فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده آمریکا یا سنتکام، نیز هشدار داده بود که فعالیت گروه داعش در تابستان سال آینده در افغانستان افزایش خواهد یافت.

او در کمیتۀ نیروهای مسلح سنای آمریکا گفته بود که حکومت سرپرست افغانستان در تلاش‌های خود برای سرکوب داعش در این کشور شکست می‌خورد و احتمال دارد با نزدیک‌شدن به ماه‌های تابستان، حملات داعش افزایش یابد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: