مقام‌های محلی ننگرهار از بازداشت یکی دیگر از طراحان حملۀ مرگبار بر دانشگاه کابل، از سوی نیروهای ویژۀ امنیت ملی خبر می‌دهند.

 ضیاالحق امرخیل، والی ننگرهار امروز (پنج‌شنبه، ۵ حمل/فروردین) در نشستی خبری در این ولایت می‌گوید که حضرت علی مشهور به ابوسعید اعظم، با دو مظنون دیگر در نتیجۀ عملیات ویژۀ نیروهای امنیت ملی در ولسوالی اچین، بازداشت شده‌اند.

به گفتۀ او، این عملیات شب گذشته در ولسوالی اچین راه‌اندازی شده بود. آقای امرخیل می‌افزاید که فرد بازداشت‌شده که حمله بر دانشگاه کابل را طراحی کرده است، افزون به داشتن ارتباط با سران گروه داعش در داخل با اعضای این گروه در عراق، سوریه و بلجیم نیز تماس داشته است.

قطعۀ ۰۲ امنیت ملی با نشر خبرنامه‌یی نیز بازداشت این فرد را تأیید کرده است.

سه مهاجم در ماه عقرب سال گذشته وارد دانشگاه کابل شده و دانشجویان دانشکدۀ حقوق را مورد حمله قرار دادند. بر بنیاد آمار اعلام‌شده، در نتیجۀ این حمله ۲۲ تن کشته شده و حدود ۴۰ تن زخم برداشتند؛ آماری که به گفتۀ شاهدان رویداد، بسیار کم بوده و رقم واقعی خیلی بیشتر از آن است.

پیش از این نیز ۵ تن از طراحان و افراد دخیل در این رویداد بازداشت شده‌ بودند  که شماری از آنان از سوی دادگاه استیناف رسیده‌گی به جریام هراس‌افگنی زندان بگرام به اعدام و زندان محکوم به مجازات شده‌اند.

طالبان دست‌داشتن در این رویداد را رد کردند و داعش با نشر خبرنامه‌یی مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: