Asset 1SWN

مجازات اعدام بر یکی از عاملان حمله بر دانشگاه کابل از سوی دادگاه استیناف تأیید شد

156580360_4029086733778332_6025993978842579564_o

دادگاه عالی اعلام کرده که دادگاه استیناف رسیده‌گی به جر‌م‌های تروریستی زندان بگرام ولایت پروان، مجازات اعدام بر عادل، از عاملان حمله بر دانشگاه کابل را تأیید کرده است. عادل در دادگاه ابتدایی نیز در پیوند به حمله بر دانشگاه کابل به اعدام محکوم شده بود. این دادگاه متهمان حمله بر دانشگاه کابل را به پرداخت ۳ میلیون افغانی به‌عنوان جبران خسارت واردشده بر دانشگاه کابل، نیز محکوم به مجازات کرده است.

دادگاه عالی در خبرنامه‌یی که امروز (پنج‌شنبه، چهاردهم حوت/اسفند) منتشر کرده، گفته است جلسۀ قضایی برای محاکمۀ عاملان حمله بر دانشگاه کابل که به جرم‌های تروریستی، اختطاف، عضویت در گروه داعش، ترور کارمندان دولتی، خیانت ملی، تزویر و حمل سلاح غیرقانونی هم متهم بودند، سه‌شنبه، دوازدهم حوت/اسفند برگزار شده بود.

دادگاه استیناف مجازات اعدام را بر عادل مشهور به «آرش و طلحه» در پیوند به حمله بر دانشگاه کابل و ترور کارمندان دولتی، تأیید کرده است. عادل نیز در قضیۀ عضویت در گروه داعش به ۲۱ سال زندان، تزویر شناس‌نامه به ۳ سال زندان و در پیوند به ۵ قضیۀ اختطاف به دوازده_دوازده سال زندان محکوم شده است.

هم‌چنان بر بنیاد خبرنامۀ دادگاه عالی، عبیدالله مشهور به «حماد»، متهم دیگر در پیوند به رهبری گروه تروریستی و عضویت در گروه داعش به ۲۵_۲۵ سال زندان، در پیوند به اختطاف به ۱۲ سال زندان و همین‌گونه در پیوند به ترور و معاونت در آن، به اعدام محکوم به مجازات شده‌ است.

در فیصلۀ دادگاه استیناف، فرد سومی که از او به‌نام عبدالکبار یاد شده، در پیوند به خیانت ملی به ۱۶ سال زندان و سه مورد اختطاف به دوازده_دوازده سال زندان محکوم به مجازات شده است.

همین‌گونه، خدابخش در پیوند به عضویت در گروه داعش به ۱۰ سال زندان و سه مورد اختطاف نیز به دوازده_دوازده سال زندان محکوم به مجازات شده است. در این دادگاه، اظهارالدین در پیوند به حمل سلاح بدون مجوز به ۲ سال زندان محکوم شده است. از سوی هم، مبین به دلیل نبود دلیل‌های الزام برائت گرفته است.

دادگاه عالی گفته که وسایل جرمی از نزد این افراد مصادره شده است و متهمان در پیوند به قضیه‌های جرمی اختطاف به پرداخت ۲۲۰ هزار دالر آمریکایی که از نزد متضرران به‌دست آورده بودند، مکلف شده‌اند.

امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری در تاریخ بیست‌وچهارم عقرب/آبان ام‌سال در فیس‌بوکش از بازداشت هستۀ طراح حمله بر دانشگاه کابل خبر داده بود. او از فرد بازداشت‌شده، عادل فرزند محمدعارف نام برده و گفته بود که او از ولایت پنجشیر است و تا صنف سوم دانشکدۀ شرعیات درس خوانده است. آقای صالح گفته بود که عادل توسط ثناءالله، عضو سابقه‌دار شبکۀ حقانی جذب شده است.

بامداد دوازدهم عقرب/آبان سه مهاجم بر دانشگاه کابل حمله کردند. در این حمله ۲۲ دانش‌جو کشته و دست‌کم ۴۰ تن دیگر زخمی شدند. بیش‌تر کشته‌شده‌گان این حملۀ مرگ‌بار، دانش‌جویان صنف چهارم دانشکدۀ اداره و پالیسی عامه بودند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام