Asset 1SWN

سلام وطندار

سالگرد سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران؛ افغانستان و چهار کشور دیگر خواهان پاسخ‌گویی ایران شدند

Iran Airplan

در نخستین سالگرد سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران، افغانستان، کانادا، انگلستان، اوکراین و سویدن از دولت ایران خواهان ارایۀ گزارش کامل و همه‌جانبه در بارۀ این فاجعه شده‌اند.

وزارت خارجۀ افغانستان امروز (جمعه، ۱۹جدی/دی) اعلامیۀ پنج کشور گروه بین‌المللی هماهنگی و پاسخ‌دهی به قربانیان پرواز ۷۵۲ PS را نشر کرده است.

در این اعلامیه افغانستان، کانادا، اوکراین، بریتانیا و سویدن با ابراز همدردی با بازمانده‌گان قربانیان این رویداد، از ایران خواسته‌اند تا برای خانواده‌های قربانیان و دولت‌های متأثر از این رویداد شفافیت، پاسخ‌گویی و عدالت را تأمین کند.

در این اعلامیه آمده است که: «ما از ایران کماکان می‌خواهیم تا گزارش کامل و همه‌جانبه را پیرامون حوادث و تصامیمی که منجر به این فاجعه شده، به‌شمول اقدامات عینی جهت اطمینان از این‌ که چنین رویدادی هرگز دوباره اتفاق نخواهد افتاد، ارایه کند.»

یک سال پیش به روز چهارشنبه هژدهم جدی/دی، یک هواپیمای مسافربری اوکراینی انده‌کی پس از برخاستن از فرودگاه بین‌المللی خمینی در تهران هدف شلیک موشک‌های سپاه پاسداران ایران قرار گرفت و سقوط کرد.

در این رویداد تمام ۱۷۶ سرنشین این هواپیما جان باختند که بیشتر آنان ایرانی و ۱۳ تن‌شان شهروندان افغانستان بودند.

هفتۀ گذشته ادارۀ هوانوردی افغانستان اعلام کرد، دولت ایران تصمیم گرفته است که به خانواده‌های قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی، مبلغ ۱۵۰ هزار دالر غرامت بپردازد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام