مسئولان در وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، می‌گویند که حاصلات گندم در سال روان به دلیل بارش باران و رسیدن رطوبت کافی به زمین افزایش خواهد داشت.

مصباح‌الدین مستعین، سخن‌گوی این وزارت زراعت، می‌گوید: «بارندگی‌های پسین نقش خوبی در افزایش حاصلات دارد؛ از آن جا که گندم بیش‌تر للمی کاشت می‌شود، امیدواری وجود دارد که امسال حاصلات گندم به گونه‌ی قابل توجهی افزایش یابد.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

در سوی دیگر، شماری از کشاورزان در هرات نیز، می‌گویند که امیدوار اند در سال روان از زمین‌های شان حاصلات خوبی برداشت کنند.

بسم‌الله، کشاورز در هرات، می‌گوید که سال گذشته به دلیل خشک‌سالی نتوانسته است از زمین‌هایش حاصل قناعت‌بخش برداشت کند.

او می‌افزاید: «امسال امیدوار استم که اگر بارندگی شدید و ژاله نشود، حاصل خوب از زمین خود برداشت کنم. همه‌ی کشاورزان به این امیدواری اند.»

در حالی که وزارت زراعت، آبیار و مالداری از افزایش حاصلات گندم در سال روان خبر می‌دهد، شماری از کارشناسان محیط‌زسیتی اما می‌گویند که بیش‌تر زمین‌ها در سال روان به دلیل زمستان خشک، کاشت نشده است.

نجیب‌الله سدید، کارشناس محیط‌زیستی، می‌گوید: «با وجودی که شرایط امسال بسیار زیاد خوب است؛ اما متأسفانه ساحات زیاد بدون کاشت باقی مانده اند؛ چون مردم در خزان گذشته کاشت کرده بودند و سرگیر شد و از بین رفت؛ برای همین زمین‌ها و ظرفیتی که باید کاشتت می‌شد امسال کاشت نشده ‌است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

هر چند آماری دقیق از زمین‌های زیر کاشت گندم در افغانستان وجود ندارد؛ اما اداره‌ی خوراک و کشاورزی سازمان ملل متحد، به تازگی اعلام کرده که روند سروی حاصلات گندم در افغانستان را آغاز کرده ‌ا ست.

بر اساس اعلامیه‌ی این نهاد، این روند که از ننگرهار آغاز می‌شود و هدف آن، بررسی میزان حاصلات گندم در افغانستان است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: