مؤسسه‌ی اداره و انکشاف صحت (OHPM)، برای ۲۰ مرکز صحی در روستاهای دوردست ۱۰ ولسوالی هرات، خدمات تطبیق واکسین را به هزینه‌ی ۶۵ هزار دالر امریکایی فعال کرده است.

این ۲۰ مرکز صحی، در ولسوالی‌های ادرسکن، فارسی، شیندند، پشتون‌زرغون، کرخ، کهسان، غوریان، انجیل، کشک کهنه و اوبه‌ی هرات، شده اند.

مسئولان مؤسسه‌ی اداره و انکشاف صحت، می‌گویند که در جریان ۲۳ سال گذشته، در این مرکزهای سفید هیچ گونه خدمات صحی ارائه نشده است. مرکزهای سفید، به مرکزهایی گفته می‌شود که در آن هیچ تجهیزاتی وجود ندارد و خدماتی ارائه نمی‌شود.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید 

عبدالسلام بارکزی، مسئول ولایتی مؤسسه‌ی اداره و انکشاف صحت، می‌گوید که این مؤسسه، بر اساس تقاضای ریاست صحت عامه‌ی هرات، خدمات واکسین را در این مرکزهای صحی در روستاهای دوردست فراهم کرده است.

او می‌افزاید: «این مرکزها برای ۳۰۰ هزار باشنده‌ی مناطق دوردست خدمات ارائه می‌کنند و هزینه‌ی تجهیزات حدود ۶۵ هزار دالر امریکایی است. معاش کارمندان نیز از سوی مؤسسه‌ی اداره و انکشاف صحت پرداخت می‌شود.»

در همین حال، مسئولان در ریاست صحت عامه‌ی هرات، می‌گویند که حدود ۲۰ کارمند از سوی مؤسسه‌ی اداره و انکشاف صحت، در مرکزهای صحی در این ولایت استخدام شده اند.

عبدالوحید رحمانی، مسئول برنامه‌ی واکسیناسیون ریاست صحت عامه‌ی هرات، می‌گوید که مرکزهای واکسیناسیون به گونه‌ی ثابت به باشندگان این ولایت خدمات واکسین ارائه می‌کند. او می‌افزاید: «این‌ها ساحات بسیار دوردستی بودند که خدمات واکسیناسیون برای مردم عرضه نمی‌شد. قبلاً مشکلاتی وجود داشت و حالا این مشکلات حل شده است و دست‌رسی به دورترین نقاط وجود دارد. در بخش اطفال و زنان بعد از این مصونیت پیدا می‌کنند که یک دست‌آورد بزرگ برای ما است.»

از سویی هم، واکسیناتورانی که در این ۲۰ مرکز صحی استخدام شده اند، می‌گویند که برای ارائه‌ی درست خدمات صحی به باشندگان هرات، تلاش می‌کنند.

فضل‌احمد فدایی، واکسیناتور در هرات، می‌گوید: «در محیط‌هایی که ما کار می‌کنیم، نسبت به واکسیناسیون بی‌باور اند و کوشش می‌کنیم ذهنیت‌سازی کنیم.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

عبدالشکور جویا، دیگر واکسیناتور، نیز می‌گوید: «برنامه‌ی معافیت کتلوی و وقایه‌ای است نه تداوی. ما شایع‌ترین مریضی بین مردم را وقایه می‎‌کنیم و مردم این مناطق دست‌رسی کم‌تری به بخش صحی دارند.»

گفتنی است که مؤسسه‌ی اداره و انکشاف صحت، در حالی برای ۲۰ مرکز صحی در هرات خدمات صحی را فعال کرده از حدود ۱۳ روز به این سو، عرضه‌ی تجهیزات و خدمات صحی برای ۲۵ شفاخانه‌ی ولایتی در سراسر کشور از سوی کمیته‌ی بین‌المللی صلیب سرخ (ICRC) متوقف شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: