در شرایطی که کشور با بحران‌های جدی اقتصادی دست‌وپنجه نرم می‌کند، وزارت صنعت و تجارت حکومت سرپرست امارت اسلامی نمایش‌گاهی را به‌ منظور معرفی محصولات داخلی کشور در کابل برگزار کرده‌ است.

در این نمایش‌گاه که گفته می‌شود برای چهار روز ادامه دارد، کالاهای صنعتی و ساختمانی تولید داخلی به نمایش گذاشته شده است.

عبدالقهار محمودی، رییس تجارت بین‌المللی وزارت صنعت و تجارت، می‌گوید: «هدف از برگزاری این نمایش‌گاه معرفی شرکت‌های صنعتی، تجاری، ساختمانی، تولیدی و خدمات داخلی و خارجی بازاریابی و رشد بازار محصولات داخلی افغانستان است.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این چندمین نمایش‌گاه در جریان یک سال گذشته در کشور است که برای بازاریابی و معرفی تولیدات داخلی برگزار می‌شود. هرچند بازرگانان از برگزاری چنین نمایش‌گاه‌ها در کشور استقبال می‌کنند، اما می‌گویند که برای تولیدات داخلی باید نمایش‌گاه‌های دایمی و ثابت برگزار شود.

خان‌جان الکوزی، عضو هیئت رهبری اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، می‌گوید: «خواست من از امارت اسلامی این است که سیستمی جور کند که تا تاجران یک جا شده سرمایه‌گذاری کنیم و برای نمایش‌گاه زمینه‌سازی کنید ما سرمایه‌گذاری می‌کنیم. شما مدیریت بکنید، این‌ گونه در زیر خیمه نمایش‌گاه برگزارکردن در دنیا معمول نیست.»

زنان متشبث و صنعت‌کار نیز که محصولات شان را در این نمایش‌گاه به نمایش گذاشته‌ اند، از مشکلات فراراه فعالیت‌ شان اظهار نگرانی می‌کنند و از حکومت می‌خواهند که زمینه‌ را برای فعالیت آنان بیش‌تر کند.

فاطمه شیرزاد، یک تن از زنان متشبث، می‌گوید: «خواست و خواهش ما از امارت اسلامی این است که یک جای دایمی برای خانم‌ها ایجاد کند تا زنان متشبث مکان دایمی برای فروش محصولات شان داشته باشند.»

این در حالی‌ست که از دو سال به‌ این سو به‌دلیل محدودیت‌های ناشی از گسترش بیماری کووید ۱۹ و تحولات سیاسی پسین در کشور، کالاهای تولیدی داخلی به گونه‌ی گسترده در نمایش‌گاه‌های برون‌مرزی به نمایش گذاشته نشده است.

با این حال، نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت، می‌گوید که قرار است محصولات تولیدی کشور در آینده‌های نزدیک در نمایش‌گاه‌های دبی، چین و اوزبیکستان به نمایش گذاشته شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

این نمایش‌گاه در حالی برگزار شده‌ است که نظام بانکی کشور تاکنون به فعالیت عادی برنگشته است و تاجران هنوز هم در این زمینه با مشکلات روبه‌رو اند‌.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: