امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، امروز در مراسمی در کابل می‌گوید که فراموشی افغانستان از سوی جامعۀ جهانی، هیچ‌ سودی برای جهان نخواهد داشت. او در مراسمی که به‌مناسبت نخستین سالگرد به قدرت‌رسیدن دوبارۀ امارت اسلامی برگزار شده بود، می‌گوید که دامن‌زدن به بی‌ثباتی در افغانستان به نفع کسی نیست و جهان باید به‌جای اعمال تحریم، با افغانستان هم‌کاری کند.

سرپرست وزارت امور خارجه در این نشست می‌افزاید که امارت اسلامی خواستار تعامل مثبت و ارتباط دوجانبه با تمام کشورهاست. او با اشاره به مشکلات جاری در کشور می‌گوید که ناموفقیت‌هایی وجود دارد؛ «اما برای پیش‌گیری از تجربه‌های ناموفق باید همه دست هم‌دیگر را بگیریم.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

امیرخان متقی باری دیگر از مخالفان امارت اسلامی خواست که از مخالفت دست بردارند و به کشور خود بازگردند. به گفتۀ او، پس از به قدرت‌رسیدن امارت اسلامی هیچ یک از کارمندان دولت پیشین از کار برکنار نشده‌اند و تمامی کارمندان وظیفه‌های خود را به پیش می‌برند و امارت اسلامی از بودجۀ داخلی خود حقوق کارمندان را پرداخت می‌کند.

سرپرست وزارت امور خارجه در بخشی دیگر از سخنان خود می‌گوید که حکومت سرپرست امارت اسلامی به‌دلیل سیاست‌های متوازن، روابط خوبی با کشورهای همسایه دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، عبدالسلام حنفی، معاون دوم رئیس‌الوزرای امارت اسلامی در این مراسم می‌گوید که دولت پیشین ۵ میلیون معتاد را از خود به میراث گذاشته است. او می‌افزاید که مقام‌های ارشد دولت پیشین آغشته به فساد بودند و بیش از ۶۰ میلیارد افغانی دوسیه دارند.

آقای حنفی تأکید می‌کند که در حکومت سرپرست امارت اسلامی، همه از حقوق یکسان برخوردار اند و به مجرمان براساس شریعت جزا داده می‌شود.

معاون دوم رئیس‌الوزرای امارت اسلامی نیز می‌گوید که امارت اسلامی هم‌اکنون به ۸۰۰ هزار کارمند دولتی از بودجۀ ملی حقوق پرداخت می‌کند و در بودجۀ ام‌سال بیش از ۱۳ میلیارد افغانی به یتیمان، بیوه‌ها و سربازان اختصاص داده شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: