دیبرا لاینز، نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان در نشست فوق‌العادۀ شورای امنیت سازمان ملل که در مورد افزایش خشونت‌ها در افغانستان برگزار شده بود، می‌گوید که این کشور وارد مرحلۀ خطرناک شده و در صورت عدم‌توجه به این وضعیت، ممکن است افغانستان به سرنوشت سوریه دچار شود.

بانو لاینز در این نشست خواستار نقش فعال سازمان ملل در پیش‌برد گفت‌وگوهای صلح شده و تأکید کرده است که اگر پیش‌رفتی در این راستا به میان نیاید، تحریم‌ها بر سفر نماینده‌گان طالبان باید تمدید شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

نماینده‌گان کشورهای عضو سازمان ملل نیز در این نشست خشونت‌ها در افغانستان را محکوم کرده و خواستار آتش‌بس فوری و ایجاد یک راه‌حل سیاسی شده‌اند.

در همین حال، آگاهان امور سیاسی نشست شورای امنیت سازمان ملل در مورد افغانستان را با درنظرداشت وضعیت جاری کشور کارساز نمی‌دانند و می‌گویند که این نشست نتوانسته است توقعات را برآورده کند.

حکیم ناظم، آگاه امور سیاسی در کانادا می‌گوید، افغانستان انتظار داشت در این نشست فعالیت گروه‌های تروریستی داخلی و بین‌المللی محکوم شده و هم‌چنان بر پاکستان به‌عنوان حامی تروریستان فشار آورده شود تا مانع ورود گروه‌های تروریستی به افغانستان شوند، اما چنین نشد.

سیدباقر محسنی، آگاه روابط بین‌الملل نیز می‌گوید که در این نشست تنها به توصیه‌ها بسنده شد که این توصیه‌ها هیچ تأثیری روی وضعیت جاری افغانستان ندارد.

به گفتۀ او، تنها صدور بیانیه کارساز نیست و برخی از اعضای برجستۀ شورای امنیت با طالبان تبانی می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید 

با افزایش خشونت‌ها و نقض گستردۀ حقوق بشر از سوی طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی در کشور، محمدحنیف اتمر، وزیر امور خارجه از کشور هند که ریاست دوره‌یی شورای امنیت سازمان ملل را به عهده دارد، خواستار برگزاری نشست ویژۀ این شورا در مورد افغانستان شده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: