توماس وِست، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ آمریکا برای افغانستان، از دیدارش با روزنامه‌نگاران، بانک‌داران، فعالان حقوق بشر، نماینده‌گان مجلس پیشین و برخی دیگر از مقام‌های حکومت پیشین کشور در استانبول خبر داده است.

وِست در توییترش نوشته است که هدف از این دیدارها شنیدن دیدگاه‌های بسیاری دربارۀ راه پیش‌رو در افغانستان بود. او تأکید کرده است که جامعۀ بین‌المللی باید روی‌کرد خود را با مشورت با تمامی اقشار افغانستان زمینه‌سازی کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

نمایندۀ ویژۀ آمریکا افزوده با چهره‌های سیاسی که هفتۀ گذشته گفت‌وگو کرده است، آنان به این باور اند که خشونت راه خوبی برای شهروندان افغانستان نیست و برای حل بحران، روند سیاسی را ترجیح می‌دهند و به آن مشتاق‌اند. او اما ابراز ناامیدی کرده است که هم‌اکنون چنین روندی در جریان نیست.

وِست هم‌چنان گفته که نگرانی همه‌گانی دربارۀ حقوق بشر به‌ویژه گسترش محدودیت‌ها بر حقوق زنان و دختران شنیده شده است. به گفتۀ او، تأکید در هر نشست بر بازگشت دختران به مکتب متوسطه و لیسه است.

او در دیدارهایش دربارۀ سرمایه‌گذاری و تجارت در افغانستان گفته است که این بخش نیاز به بررسی مسیرهای مطلوب و بهبود اعتماد در بخش بانک‌داری رسمی دارد. وِست تصریح کرده که راه حل آسانی وجود ندارد، اما نباید اجازه داد که بانک‌ها ورشکست شوند.

شماری از سیاست‌گران افغان اخیراً در انقرۀ ترکیه زیر نام «شورای عالی مقاومت ملی برای نجات افغانستان» گرد هم آمدند تا دربارۀ وضعیت افغانستان تصمیم بگیرند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این شورا با پخش اعلامیه‌یی مقاومت در برابر امارت اسلامی را مشروع دانسته و گفت که دوام امارت اسلامی منجر به وخامت وضعیت بشری، قاچاق مواد مخدر، افزایش مهاجرت‌ها و تبدیل‌شدن افغانستان به پایگاه امن هراس‌افگنان خواهد شد. در بخشی از این اعلامیه از امارت اسلامی نیز خواسته شده است که برای حل معضل افغانستان به گفت‌وگو با آنان حاضر شود.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی،  در پیوند به این نشست در ترکیه به سلام‌وطندار گفت که اگر این نشست‌ها به‌خاطر صلح و آرامش در افغانستان باشد، از آن استقبال می‌کنند و اگر برای بی‌ثباتی افغانستان باشد، با آن مقابله خواهند کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: