مسئولان ریاست زراعت، آبیاری و مالداری زابل، می‌گویند که اکنون، ۱۷ فارم گاوداری در این ولایت فعالیت دارند که در این شمار فارم‌های گاوداری، ماهانه حدود ۱۰۰ هزار لیتر شیر تازه تولید می‌شود.

عطاءالله راشد، رییس زراعت زابل، می‌گوید: «دلیل عمده‌ی افزایش گاوداری این است که گاو و لبنیات بازار خوبی دارد. طبق بررسی‌های ما، اکنون ۱۷ فارم گاوداری در زابل فعال اند که روزانه سه هزار و ۳۰۰ لیتر شیر تولید می‌کند و این رقم در یک ماه به حدود ۱۰۰ هزار لیتر می‌رسد.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

مسئولان شماری از فارم‌های گاوداری‌ در زابل، می‌گویند که کاروبار شان و تولیدات شیر نسبت به سال‌های گذشته، ۶۰ درصد افزایش یافته است.

سردارمحمد، مسئول یکی از فارم‌های گاوداری در زابل، می‌گوید: «گاوداری خیلی خوب پیش‌رفت کرده؛ اما دولت هیچ کمکی به ما نکرده است. ما تلاش‌های خود را به جایی رسانده‌ایم که کسب‌وکار ما نسبت به گذشته ۶۰ درصد بهتر شده است.»

احمدشاه که او نیز یک فارم گاوداری دارد، می‌گوید که در فارمش روزانه حدود ۸۰ سیر شیر تولید می‌شود.

شماری از باشندگان زابل، با ابراز خرسندی از دست‌رسی‌داشتن به لبنیات باکیفیت، می‌گویند که حکومت سرپرست باید برای پیش‌رفت بخش گاوداری و تولید فرآورده‌های لبنی بیش‌تر، با گاوداران هم‌کاری کند.

محمدقاسم، باشنده‌ی زابل، می‌گوید: «خواست ما از حکومت این است که برای گاوداران در زابل، محل نگه‌داری لبنیات را فراهم کند تا محصولات آن‌ها فاسد نشود.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

گفتنی است که پیش از این، مسئولان وزارت صنعت‌وتجارت، به سلام‌وطندار گفته بودند که میزان نیازمندی سالانه‌ی افغانستان به لبنیات، به ۱۳۶ هزار و ۵۴۰ تُن می‌رسد که ۴۲ هزار و ۲۲۲ تُن سالانه از سوی شرکت‌های تولید لبنیات و ۳۵ هزار ۷۵۴ تُن به شکل سنتی به بازار عرضه می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: